Čína ve středu potvrdila záměr vypustit letos vesmírnou sondu, jež by se měla vrátit na Zem se vzorky z Měsíce. Podle agentury Reuters to oznámila čínská média, která záměr prezentují jako soutěž s ambicemi prezidenta Spojených států Donalda Trumpa oživit americký výzkum vesmíru.

Je pravda, že nové závody ve vesmíru se dají čekat. Budou mít ovšem také vnitroamerický rozměr, protože soukromá firma SpaceX chce vyslat dva astronauty, kosmické „turisty“, k Měsíci už koncem příštího roku a Trump uvažuje, jestli by NASA neměla své lidi vyslat k Měsíci také. SpaceX má ale v tuto chvíli technický náskok. Její nepilotované lodě už nějakou dobu létají k Mezinárodní kosmické stanici.

Lunární sonda Čchang-e 5 prochází posledním kolem testů a počítá se s tím, že od srpna bude připravena k vypuštění, informovala podle Lidového deníku Čínská národní vesmírná agentura.

Hlavní projektant Čínského programu pro výzkum Měsíce Chu Chao řekl, že vyslání sondy na Měsíc znamená pro Čínu nové výzvy – odběr vzorků, start z měsíčního povrchu a návrat do zemské atmosféry ve vysoké rychlosti. Půjde o jednu z „nejsložitějších a nejtěžších čínských vesmírných misí“, uvedl vědec.

Čínský prezident Si Ťin-pching by rád docílil toho, aby se jeho země stala světovou velmocí v průzkumu vesmíru. „Trumpova administrativa nedávno vyjádřila přání vrátit se na Měsíc. I naše země ohlásila řadu plánů na průzkum hlubokého vesmíru. Měsíc představuje první krok ve výpravě lidstva do hlubokého vesmíru,“ napsal v této souvislosti čínský deník Věda a technika.

Čchang-e 5 je nejnovějším počinem čínského programu výzkumu Měsíce. V roce 2013 Čína dosáhla během mise se sondou Čchang-e 3 a lunárním vozítkem Nefritový králík prvního měkkého přistání na přirozeném souputníkovi Země od roku 1976. Do roku 2018 chce Peking vyslat sondu na odvrácenou stranu Měsíce a do roku 2036 by rád dostal své astronauty na měsíční povrch.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner