Jedním z důvodů, proč lidé páchají sebevraždy, je podle behaviorálních vědců (kteří zkoumají lidské chování) je, že se cítí být izolováni nebo přinejmenším bez podpory od svých komunit. Facebook si teď klade za cíl posílit zaváděním nových nástrojů svou rozsáhlou online komunitu, aby bylo možné těmto úmrtím zabránit.

Píše o tom ve své rubrice o vědě deník The Christian Science Monitor.

Ve středu firma oznámila nejnovější prvky své strategie na prevenci sebevražd. Podle nových změn by uživatelé Facebooku, kteří se obávají, že někdo, koho znají, uvažuje o sebevraždě, mohli nahlásit video Facebooku a ten je pak nasměruje na zdroje a tipy ohledně prevence sebevražd. Také by FB mohl poskytnout pomoc prostřednictvím live chatu v reálném čase oběma uživatelům.

Iniciativa Facebook může pomoci vyřešit jeden z nejnaléhavějších sociálních problémů dneška. Experti říkají, že tato pomoc ze strany Facebooku by mohla být cenná.

„Sociální média jsou přednostní prostředek komunikace pro mladší generace, které se zabývají nejistotami přechodu z dětství do dospělosti,“ píše Scott Ridgway, výkonný ředitel Tennessee Suicide Prevention Network. Nové nástroje „poskytují lidem příležitost aby získali v těchto otázkách pomoc“.

Od roku 1950 se počet sebevražd přibližně ztrojnásobil. V celosvětovém měřítku je to jedna sebevražda každých 40 vteřin.

Vzestup internetu znamená  zvláštní výzvu. „Široce publikované případy sebevražd mohou zvýšit pravděpodobnost, že je někdo napodobí,“ řekl v roce 2013 Deníku Christian Science Monitor Stacy Teicher Khadaroo, reportérka listu. Některá úmrtí byla vysílána přímo na Facebooku, neví se ale, kolik takových záznamů bylo.

Skupiny pro prevenci sebevražd učí získávat odolnost a podporovat zdravé strategie zvládání problémů a působí na linkách důvěry. Facebook spolupracuje s některými z těchto skupin už deset let.

Nejnovější inovace služby Facebook ve srovnání s předchozími nástroji spojuje lidi  příměji, což je potenciálně účinnější, říká John Ackerman z Center for Suicide Prevention and Research v Ohiu.  Jde často o mladé lidi, sebevražda je v USA druhou nejčastější příčinou smrti mladých lidí ve věku deset až 35 let. Většina mladých lidí své životy žije na sociálních médiích, proto jsou tak důležitá i v tomto případě.

Nástroje prevence sebevražd služby Facebook mohou vyplnit důležitou mezeru tam, kde pouhý telefon nestačí. Sociální sítě spojují lidi, kteří jsou fyzicky daleko, ale mají pocit komunity.

Kromě sebevražd jsou tu ještě další oblasti, kde může spojení lidí na internetu pomoci, například ohledně užívání drog nebo kyberšikany. Uvažuje se také o využívání umělé inteligence, která by dokázala rozpoznat nebezpečný obsah.

S použitím materiálů z The Christian Science Monitor.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner