Technologie je nyní „kořenem“ veškeré závažné kriminality, říká Evropská policejní agentura. Píše o tom server BBC ve své sekci o technologii.

Výnosy generované podvody s veřejnými listinami, praní špinavých peněz a on-line obchody s nelegálním zbožím pomáhají financovat jiné trestné činy, uvedl Europol.

Širší využití technologií zločineckými gangy představuje „největší výzvu“ policejních sil, uvádí studie.

Ukázalo se, že Europol v současné době sleduje 5000 různých mezinárodních skupin organizovaného zločinu.

Metoda „komplexní“ studie organizovaného zločinu v Evropě odhalila širokou škálu zločineckých skupin v rozmezí od volných sítí jednotlivých zločinců až po velké nadnárodní subjekty, které přinášejí zisky, jaké soupeří s těmi, jaké mají legitimní nadnárodní korporace.

Běžná je u všech skupin jejich náklonnost k technologii, píše se ve zprávě. Začít s „počítačovou“ trestnou činnosti je snadné, stejně jako ji pak provozovat a šířit.

Mnoho skupin nyní používá počítačovou kriminalitu kampaně, včetně ransomware (druh malwaru, který zabraňuje přístupu k počítači, který je infikován. Tento program zpravidla vyžaduje zaplacení výkupného, anglicky ransom, za zpřístupnění počítače), aby vydělaly  peníze, které pak slouží k financování lidí a operace obchodu s drogami.

Umožňuje to většinu ne-li všechny ostatní druhy závažné a organizované trestné činnosti, píše se ve zprávě.

Kromě toho, sděluje Europol, mnoho gangů se obrací k technologiím, které dobře zavedené zločiny činí ještě lukrativnějšími.

Například, píše se ve zprávě, drony se v současné době používají k přepravě drog a mnoho zlodějů sleduje sociální média pracovat, aby zjistili, kdy jsou lidé mimo domov.

Zvyšující se počet nahlášených vloupání v celé Evropě vzbuzuje podle kriminalistů „zvláštní zájem“ v mnoha zemích.

Drzost zlodějů navíc nezná mezí. S ukradeným zbožím se vesele obchoduje na stránkách, kde najdete ukradené zboží, kreditní karty a data . Ve výhodě jsou zvláště ti, kdo umí rusky, říká podle BBC Anton, výzkumný pracovník bezpečnostní firmy SentinelOne, který je znalcem malwaru a zkoumá tento „podzemní svět“ již více než 20 let.
„Ruštinou myslím SSSR, takže jsou tu Ukrajinci, Kazachstán, Bělorusko. Rumuni dělají všechnu špinavou práci jako je spam a údržba, ti se ve skutečnosti nepodílí na vývoji škodlivého softwaru.“

Rick Holland, šéf bezpečnostní firma Digital Shadows skupiny Hackerů říká: „Je tu spousta kriminality, která se děje na otevřeném webu, zvláště když se dostanete do Ruské federace. Nemusejí být na dark netu (sítě, které mohou být zpřístupněny pouze specifickým softwarem, konfiguracemi, nebo oprávněními a často používají nestandardní komunikační protokoly pozn. red.). Některé skupiny jsou docela drzé a zcela veřejné, zatímco jiní mají mnohem vyšší úroveň provozní bezpečnosti.“ „Pokud budeme sledovat kriminální místa a najdeme tam chat o našich klientech, může to mít cenu.“ V dlouhodobém horizontu je to něco, co se vynoří nad obzor. „Co udělají příště?

Tato podzemní tržiště mají dlouhou historii a Anton dodává, že také sleduje tvůrce malwaru, aby zjistil, co by mohli dělat dál.
„Byl jsem tam od velmi raných fází,“ sdělil BBC. „Myslím, že jsem začal zhruba ve věku dvanácti let, když tam ještě nebyla velká online komunita.“ „Nicméně bylo tam mnoho kanálů, kde hackeři si vyměňovali informace a využívali i takové věci,“ řekl. „Tehdy jen málo lidí chtělo porušovat zákony.“ Nešlo tolik o peníze. Šlo jen o sdílení znalostí, informací a stahování pirátského obsahu.

Doby se mění a zločin s nimi. Podstata je samozřejmě stejná, vzít si, co mi nepatří.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner