V rámci soutěže Interiér roku ocenil Institut bytového designu interiér pražského loftového bytu Na Hřebenkách, který navrhla architektka Dagmar Štěpánová z ateliéru FORMAFATAL.

Cenu Interiér roku získal industriálně laděný byt, který se nachází v novostavbě developerského projektu. S komplikovanou dispozicí se architektka vypořádala díky atypovému řešení většiny interiérových prvků. Celkem pro byt navrhla 44 atypů, které doplnila o pár ikonických designových kousků převážně z 50. let minulého století.

Rezidenční byt se rozkládá na ploše 85 metrů čtverečních a náleží k němu ještě padesátimetrová terasa s překrásným výhledem. Výtahem se můžete svézt přímo do bytu.

Architektka měla naštěstí možnost se ujmout zakázky relativně včas, takže mohla zrušit dodávku všech standardů pro vybavení bytu, které prodejce nabízel. Z hlediska celého konceptu interiéru bylo totiž všechno standardní vybavení naprosto nežádoucí. „Je pro mě tolik nepochopitelné, proč u nás stále většina novostaveb bytových domů doslova srší nevkusem,” říká architektka Dagmar Štěpánová.

Během realizace bylo nutné provést drobné stavební úpravy (rozvody elektroinstalací, úpravy velikosti stavebních otvorů, rozvody vody a odpadů, drobné přizdívky atd.). Prvním krokem bylo odstranění sádrových omítek na stropech obytných místností a na stěnách v kuchyni. Odkryté betonové prefa dílce dodávají celkové atmosféře bytu určitou surovost a podtrhují industriální charakter návrhu. Na podlahách jsou v celém prostoru industriální cementové stěrky. Prosklené dveře v ocelových rámech jsou vyrobeny na zakázku podle autorského návrhu architektky. Absolutně nenápadné jsou dveře se skrytou zárubní, které se na stěnách se téměř ztrácí.

Celý interiér architektka dotahovala do sebemenších doplňků a dekorací od návrhu polštářů až po výběr zeleně, povlečení nebo ručníků. Majitel bytu jí zcela důvěřoval a při navrhování dostala téměř absolutní svobodu. Ovšem samozřejmě za předpokladu, že se jí podaří dodržet finanční rozpočet. To, že se svého úkolu zhostila na výbornou, potvrzuje nejen spokojenost klienta, ale také ocenění odborníků. A přestože se jedná o architektku-ženu, její parketou jsou evidentně spíše projekty pro zadavatele-muže. “Nevím proč, ale nejlépe se mi navrhují interiéry pro muže, ať už byty nebo kanceláře,“ dodává Štěpánová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner