Prokremelské noviny vyzvaly k vytvoření robotických policistů proti demonstrantům, pokud se protikorupční protesty uskuteční bez schválení vládou.

Ruský list Komsomolskaja Pravda prohlásil, že policie by mohla nasadit roboty, aby použili proti demonstrantům slzný plyn a gumové náboje, aby tak bylo možno podařilo potlačit nedovolená shromáždění.

„Na potlačení jakéhokoli ilegálního shromáždění nebo rozsáhlé provokace je opravdu v arzenálu ministerstva vnitra dost peněz,“ napsaly noviny. „Jsou tam auta s vodními děly a zbraně, které střílí slzný plyn a světelné hlučné granáty.“

Článek také tvrdil, že důstojníci by mohli používat ozbrojené roboty, aby tyto zbraně využili, aniž by došlo k jejich „ohrožení“. „Kopat do robota je zbytečné a budou vás bolet nohy,“ sděluje list.

Noviny přišly s nápadem poté, co se nejvyšší ruský úředník veřejně zavázal uvolnit plný policejní arzenál země na potlačení budoucích neschválených protestů.

„Pokud se tyto provokace začínají objevovat častěji, můžeme do hry dát k dispozici rozsáhlý arzenál,“ uvedl pro tiskovou agenturu TASS zástupce šéfa ruského ministerstva vnitra Igor Zubov.

Řekl také, že policejní policie, která (v neděli 26. března) hlídala centrální Moskvu, byla poučena, aby udržela počet zatčení na minimu a nepoužívala sílu.

Zubov potvrdil, že jeden policista byl během nepokojů zraněn a utrpěl trauma hlavy. „Trpěl sám a trpěl velmi,“ řekl Zubov. „Národní garda a já z toho vyvozujeme patřičné závěry.“

Vedle tradičního slzného plynů, vodních děr a pryžových nábojů si ruská polní policie koupila v roce 2016 nesmrtonosný psychoakustický systém, který by byl schopen rozptýlit davy. Systém vydává zvuky, které jsou nepříjemné lidem v bezprostředním okolí. Jsou podobné těm, které byly používány během nepokojů ve Fergusonu v roce 2014 ve Spojených státech. Akustické zařízení s dlouhým dosahem (LRAD) může být používáno až 60 metrů od centrálního kontrolního stanoviště a může ovlivnit centrální nervový systém velkých skupin lidí.

Možnosti, jak zasáhnout proti obyčejným demonstrantům, se s pokrokem technologie budou stále zvyšovat. Jednou budou možná scény z pouličních protestů připomínat temné vize ze sci-fi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner