Čína bude dále zpřísňovat svou kontrolu nad internetem, tedy především nad nad vyhledávači a on-line zpravodajskými portály. Je to důležitý krok při prosazování přísné kontroly komunistické strany nad obsahem internetu v souladu s linií prezidenta Si Ťin-pchinga.

Si učinil čínskou „kybernetickou suverenitu“ vrcholnou prioritou své rozsáhlé kampaně která má údajně posílit bezpečnost země. Prezident opět potvrdil úlohu vládnoucí komunistické strany při omezování a vedení on-line diskuse.

Pětiletý plán kulturního rozvoje a reforem, který vydala strana a vláda, požaduje zdokonalení zákonů a pravidel týkajících se internetu.

To zahrnuje kvalifikační systém pro lidi, kteří pracují v online zprávách a to podle plánu, který provádí oficiální zpravodajská agentura Sinhua.

„Udeřte proti internetovým zvěstem, škodlivým informacím, falešným zprávám, vyděračským zprávám, falešným médiím a falešným reportérům,“ řekl bez dalších podrobností.

Prezident dal jasně najevo, že média musí sledovat stranickou linii, podporovat správné vedení veřejného mínění a propagovat „pozitivní propagandu“.

Již dne existuje v Číně silná kontrola internetu, například blokování populárních zahraničních webových stránek, jako je Google a Facebook.

Vláda minulý týden vydala přísnější pravidla pro on-line zpravodajské portály a poskytovatele sítí. Regulátoři říkají, že takové kontroly jsou nezbytné vzhledem k narůstajícím bezpečnostním hrozbám a jsou prováděny v souladu se zákonem.

Plán vyzývá k úsilí o posílení a zlepšení „pozitivní propagandy“ a k většímu úsilí o podporu čínského pohledu a kulturní „měkké síly“ v celosvětovém měřítku, i když bez podrobností.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner