Návyk na kávu působí sice nápor na peněženku uživatele, ale kofein má i některé příznivé účinky ohledně bolesti a to lépe než jiné léky. Ovšem za zvláštních okolností. Píše o tom deník The Huffington Post v článku Sophie Gallagher.

Nová studie zjistila, že kofein, účinná složka v naší ranní (a nejen ranní) kávě, je účinnější při léčení bolesti, než jsou široce dostupné léky proti bolesti, jako je ibuprofen a dokonce morfin.

Je však třeba poznamenat, že kofein byl účinný pouze při léčbě bolesti v kombinaci s deprivací spánku. Je známo, že spánková deprivace vyvolává zvýšenou citlivost k bolesti, uvádí Chloe Alexandre, fyzioložka zabývající se spánkem. „Zjistili jsme, že pět po sobě jdoucích dnů mírné spánkové deprivace může významně v průběhu času zhoršit citlivost vůči bolesti u jinak zdravých myší.“

Pokud jde o léčbu bolesti související se spánkem, bylo zjištěno, že i silné léky proti bolesti, jako je morfin, jsou poměrně neúčinné.

Kofein byl schopen tento problém překonat tím, že v lidském mozku vyvolal uvolnění chemické látky způsobující stav potěšení, totiž dopaminu.

Neuroložka Kiran Maski, specialistka na poruchy spánku, uvádí: „Mnoho pacientů s chronickou bolestí trpí špatným spánkem a v průběhu dne únavou a některé léky mohou přispět k jejich společnému výskytu.“

Vědci dospěli k závěru, že spíše než jen užívání léků proti bolesti, mohou mít pacienti s chronickou bolestí prospěch z lepších spánkových návyků nebo léků na podporu nočního spánku.

Bylo by třeba to spojit s činiteli podporujícími bdělost v denní době (jako je třeba právě káva), aby bylo možno se pokusit rozbít cyklus bolesti, kdy bolest ruší spánek a nedostatek spánku zase podporuje bolest.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner