Projekt Red Dragon, který počítá s vysláním upravené lodi Dragon 2 na Falconu Heavy k Marsu, kde dojde k motorickému přistání, jsme na webu Kosmonautix.cz již několikrát zmiňovali. První start byl plánován na rok 2018, ale postupem času se ukázalo, že se tento termín nedá stihnout a SpaceX proto premiérový let přesunula na další startovní okno. To nastává jednou za 26 měsíců a tím pádem se otevře v roce 2020. Nové informace ale naznačují, že by start v tomto okně nemusel být jediný.
SpaceX totiž podle informace od Jeffa Fousta uvažuje o tom, že by v roce 2020 poslala hned dva Red Dragony. Lodě by pochopitelně nestartovaly současně na jedné raketě, což je technologicky nemožné, ale jejich starty by od sebe dělilo několik týdnů. Startovní okno totiž není instantní, ale trvá většinou  několik týdnů – zhruba jeden měsíc. Pro raketu je vždy nejlepší, když odstartuje uprostřed okna, tehdy jsou podmínky naprosto optimální, ale Falcon Heavy by s tímto nákladem měl mít dostatečnou rezervu, aby si mohl dovolit vypustit jeden Red Dragon na začátku startovního okna a druhý na jeho konci.
Tento systém by umožnil, aby se druhý Red Dragon mohl poučit z dat, která během sestupu a přistání nasbírá první loď. Je jasné, že přistání bude z velké části o vyladění přistávacího softwaru, což je věc, která se dá dělat na dálku. První Red Dragon nemusí úspěšně přistát, stačí, když nasbírá a pošle data o sestupu a odborníci na Zemi pak budou moci během dalších týdnů patřičně upravit software tak, aby se vyhnuli objeveným problémům. Detailněji celé téma rozebírá web elonx.cz.
Na závěr ještě připomínám, že mise Red Dragon proběhne ve spolupráci s NASA. Nejde o finanční podporu, spíše o sdílení znalostí a know-how, které je pro obě strany přínosné. Red Dragony by se do budoucna daly používat k dopravě vědeckých nákladů na povrch Marsu. Kromě NASA projevují zájem o dopravu vědecké aparatury také specialisté z ESA.
(Převzato z webu Kosmonautix.cz)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner