V pátek NASA oznámila na tiskové konferenci, že po téměř tříměsíční práci na studii změny mise Orionu EM-1 na pilotovanou došla společně s Bílým domem k závěru, že tato mise, plánovaná jako první krok k návratu Američanů dál než na oběžnou dráhu Země, zůstane nepilotovaná. Překvapením pro NASA bylo, že studie objevila méně technických otázek spojených s pilotovaným letem, než bylo původně očekáváno.

Výsledkem studie je zjištění, že je technicky možné přidat posádku do EM-1 a čelit výzvám podpory života v Orionu, ale původní plán je robustnější ve smyslu minimalizace rizika. Důvodem, proč bylo v koordinaci s Bílým domem rozhodnuto pokračovat v původním plánu, jsou však obrovské náklady související se zajištěním bezpečnosti posádky při misi.

Právě při pohledu na náklady, vyčíslené na 600 až 900 milionů dolarů, Bílý dům uznal, že se let uskuteční podle původního záměru. Pilotovaný let EM-1 by byl technicky uskutečnitelný v první polovině roku 2020, nepilotovaný je uskutečnitelný dříve, někdy v roce 2019, přičemž nový termín startu by měl být znám za několik měsíců.

Termín startu EM-1 přitom ovlivňuje termín EM-2 kvůli nutným úpravám pozemních systémů, aby vyhovovaly změnám v konfiguraci nosiče. Revidovaný termín pro EM-2 by měl být známý několik měsíců po novém termínu pro EM-1. Kompletní zpráva nebude kvůli pravidlům ITAR zveřejněna, ale NASA se pokusí zveřejnit shrnutí zprávy. Na tiskové konferenci byla zopakována snaha o vytvoření udržitelného programu, ve kterém jde o víc než jednu misi.

Převzato ze serveru Kosmonautix.cz

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner