Již druhá edice unikátního projektu s názvem DEZIIN urbanature láká návštěvníky na téma dialogu mezi městem a přírodou. Prodejní výstava nezávislých designérů proběhne ve dnech 6. až 11. června v budově bývalé továrny na čokoládu v pražských Vršovicích, která nyní slouží jako kulturní prostor pro mladé umělce.

Jak již napovídá podtitul akce – Urbanature – nadcházející výstava se ponese v duchu vzájemného propojování města s přírodou. Na adrese Petrohradská 13 se představí čeští i zahraniční designéři, jenž svou tvorbu staví na principech udržitelnosti.

Jednou z autorek je třeba Vendula Fabiánová, která zde ukáže kolekci šperků, jež vznikly na jejím pobytu na Bezalel Academy of Arts and Design Jerusalem, a jež akcentují nebo používají jako surovinu dřevo, dráty, oheň, lidskou mysl, paměť a vnitřní proměnu. „Když prožijeme něco velmi silného, zážitek v naší mysli zůstane v podobě vzpomínky. Vzpomínka ale není kompletní, není to zážitek sám o sobě. Tak zde vzniká nový prostor pro imaginaci,“ říká autorka, která sbírala dřevo na místech, k nimž má silný osobní vztah, například na Negevské poušti a u Mrtvého moře.

Organizátoři akce z kreativní skupiny Petrohradská kolektiv chtějí návštěvníkům ukázat budoucí možné směřování designu, jenž může respektovat přírodu a životní prostředí, aniž by ztrácel na své umělecké hodnotě. Propojení udržitelnosti a designu představí prostřednictvím analogie města a přírody.

Město zastupuje inspiraci, podněty, příležitost k zábavě, rychlé tempo, ale také neustálý konzum a množství potencionálního odpadu. Oproti tomu příroda symbolizuje klid, pohodu a odpočinek. Město přitahuje, ale rovněž i vysiluje. Proto se postupně navracíme k přírodě, což lze vnímat i ze zvýšeného zájmu o kvalitní potraviny, zeleň a zdravé životní prostředí.

V rámci DEZIIN urbanature se zaměřujeme na autory, kteří ve své tvorbě reflektují přírodu a město. Jejich inspirace vychází ze studie organických forem a architektury. Funkčně a esteticky propojují dva odlišné světy, které se vedle sebe učí žít v symbióze“, dodává Antonie Lechér.

Výstava bude opět zahrnovat i doprovodný program – hudební vystoupení a prezentaci autorů či novinek na poli současného designu.

Více o akci i autorech zde.


Cyklus DEZIIN chce vyzdvihnout design jako specifickou, uměleckou formu produktové výroby, ve které vznik jednotlivých projektů prochází konceptuálním vývojem. Rovněž poukazuje na fakt, že výraz „design“ se v posledních letech stal marketingovým nástrojem, z něhož se vytratil jeho původní obsah.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner