Špatně vidící řidič může být stejně nebezpečný jako ten, který před jízdou pil alkohol nebo požil drogy. V Česku přitom každý pátý řidič má vadu zraku a neví o ní. Zhruba 8 procent řidičů přitom má tak závažnou poruchu zraku, že by neměli řídit vůbec. Vyplývá to z měření, která provedl Autoklub ČR.

„Až 80 procent všech našich vjemů zachytíme právě zrakem. Proto mne překvapuje, že lidé tak podceňují kvalitu vidění,“ říká optik Blahoslav Žilka. Navzdory tomu má 20 % řidičů vadu zraku, na kterou nepoužívá žádnou korekci, a přes 40 % řidičů bylo na poslední kontrole před více než 5 lety.

Proto připravil Autoklub ČR ve spolupráci s Besipem osvětovou kampaň Slepí vrazi, která upozorňuje na rizika spojená se špatným zrakem řidičů.

Podle optika Žilky je zhoršování kvality zraku postupné, plíživé, takže si na něj můžeme zvyknout a považovat ho za normální stav. „Nestane se, že se jednoho dne probudíte a říkáte si, že včera jste viděli ostřeji než dnes. V tom vidím největší nebezpečí, protože na zhoršené vidění si lidé zkrátka zvyknou a neřeší jej,“ říká Žilka. Doporučuje, aby každý řidič pravidelně chodil na kontroly a staral se o svůj zrak pravidelně. Stejně jako k zubaři.

Správně vidící řidič (ať už se zdravým zrakem nebo se správnou korekcí) vidí chodce za denního světla už ve vzdálenosti 200 metrů. Ten, kdo má vadu -0,75 dioptrie, už chodce zaregistruje při poloviční vzdálenosti, tedy na 100 metrůS vadou -2 dioptrie se bezpečná vzdálenost snižuje na pouhých 20 metrů.

Cílem projektu Slepí vrazi je informovat řidiče o nebezpečí špatného vidění za volantem. Autoklub ČR bude společně s Besipem pořádat roadshow na motoristických akcích, kde nabídne řidičům orientační měření zraku zdarma.

Objeví se třeba na Legendách, Barum Czech Rallye Zlín nebo na Zlaté přilbě. Tématu se bude věnovat také web www.slepivrazi.cz propagovaný online kampaní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner