Obchod s elektronikou Alza.cz začne v nejbližší době prodávat elektromobily. Auta bude nabízet výhradně přes internet, zákazníkům je dodá do druhého dne. Alza toho v e-commerce předvedla už hodně, dokáže ale zvrátit neochotu českých zákazníků kupovat si auta ne elektřinu?

Alza v současnosti dokončuje jednání s významnými automobilkami, aby v následujících týdnech nabídla ucelenou řadu elektromobilů. Zatím jako upoutávku společnost vystavuje do konce června ve své kamenné prodejně v Holešovicích Volkswagen e-Golf.

„Zájem o elektromobily překonává naše očekávání. Znamená to, že si lidé konečně uvědomují jejich význam pro naše životní prostředí. To dobře vědí také automobilky a začínají vyrábět tyto vozy i ve středních cenových kategoriích,“ uvedl ředitel expanze Alzy Jan Moudřík.

Elektromobily zatím netáhnou

Alza bude prodávat elektromobily výhradně přes internet, zájemce bude mít vybraný model v garáži do jednoho dne od zaplacení. Nákup vozu chce firma přizpůsobit 21. století – musí být snadný, rychlý, jednoduchý, stejně jako nákup telefonu.

Při pohledu na český trh to ale nevypadá, že byl o elektromobily byl nějaký velký zájem. Auta na elektřinu mají tři problémy: jsou drahá (slušné elektromobily stojí pořád skoro milion korun), mají omezený dojezd (200-300 km) a síť nabíjecích stanic je řídká (v ČR kolem 300 stanic).

Proto se v Česku loni prodalo jen 271 elektromobilů z celkových 260 tisíc prodaných aut. Prodeje elektromobilů meziročně klesly o čtvrtinu. Celkově je v ČR registrováno jen asi 1200 těchto vozů.

Změní Alza trend?

Podaří se Alze zvrátit tento trend? Zrovna Alza má šanci. Jako největší český eshop a v mnohém udává trendy. Dlouhodobě se snaží zjednodušovat prodej: nabízí nákupy přes internet co nejvíc automatizovaně a tedy rychle, zboží vydává i o víkendech a vybudovala síť samoobslužných AlzaBoxů. V roce 2016 byl obrat Alzy 17,4 miliard korun bez DPH.

„Možná jsme snílci, ale my v Alza věříme, že dokážeme po vzoru Norska změnit poměr elektroaut v ČR zásadním způsobem. Čím dostupnější tyto vozy budou, tím rychleji eliminujeme negativní dopad aut se spalovacími motory na prostředí, ve kterém žijeme,“ říká Moudřík.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner