Značky skupiny Volkswagen Group, mezi které patří i česká Škoda Auto, do roku 2025 dodají na trh 80 nových elektromobilů. Skupina bude mít do roku 2030 vůz na elektrický pohon u každé modelové řady. Na koncernovém večeru před zahájením frankfurtského autosalonu to dnes oznámil předseda představenstva koncernu Matthias Müller. Německý koncern Daimler zase plánuje do roku 2022 uvést na trh elektrické verze všech luxusních osobních aut Mercedes-Benz.

Záměr zahrnuje do roku 2025 vytvořit 50 čistě elektrických vozů a 30 plug-in hybridů, které kombinují spalovací motor a elektromotor. V roce 2025 by měl mít elektrický pohon jeden ze čtyř vyrobených vozů v automobilkách skupiny, což představuje tři miliony vyrobených elektromobilů ročně. O pět let později má být elektrický vůz v každé ze zhruba 300 modelových řad všech koncernových značek po celém světě.

Vedle značek Škoda a Volkswagen patří do Volkswagen Group značky Audi,  Seat,  Bugatti,  Lamborghini,  Bentley,  Ducati nebo Scania.

Celková roční produkce skupiny přesahuje deset milionů vozů. Koncern patří vedle Toyoty a General Motors mezi největší automobilky na světě.

Volkswagen se připravuje na elektrickou budoucnost

Skupina VW do výrobní základny pro elektromobily investuje do roku 2030 přes 20 miliard eur (522 miliard Kč). Investice zahrnují vývoj dvou nových platforem pro elektrické vozy, úpravu stávajících výrobních závodů pro elektrický program, výdaje do dobíjecí infrastruktury i do vývoje automobilových baterií.

Automobilová flotila skupiny bude v roce 2025 potřebovat roční kapacitu baterií více než 150 gigawatthodin. To znamená výrobní kapacitu čtyř obrovských závodů na výrobu akumulátorů. K pokrytí této poptávky vypíše skupina velké dlouhodobé zakázky v Evropě, Číně i v USA v celkovém objemu 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč).

Škoda Auto již dříve oznámila, že chce v roce 2025 prodávat čtvrtinu vozů na elektrický nebo hybridní pohon. K tomu jí má pomoci pět elektromobilů a několik dalších modelů na hybridní pohon. Škoda v roce 2019 přijde s prvním sériovým hybridním autem do zásuvky v rámci modelové řady Superb, o rok později bude následovat sériový elektromobil. Technologie elektrického vozu automobilka představí ve Frankfurtu na studii Vision E.

Podobné plány má také Mercedes-Benz

Své záměry s vozy poháněnými elektřinou ve Frankfurtu představil také koncern Daimler. Protože elektromobily jsou méně ziskovým produktem než auta se spalovacím motorem, firma současně oznámila plán uspořit do roku 2025 čtyři miliardy eur (více než 104 miliard Kč). Na investorském dni to prohlásil předseda představenstva Dieter Zetsche.

Firma hodlá nabídnout minimálně 50 elektrických nebo hybridních verzí mercedesů, přičemž Smart bude od roku 2022 k dostání jen s elektromotorem.

Daimler předpokládá, že automobily na elektrický pohon zpočátku vydělají jen polovinu toho, co auta s benzinovým či naftovým motorem. V současné době připravuje výrobu elektromobilu EQ, který bude na stejné platformě jako Mercedes-Benz GLC. A to je model, který se prodává tempem 1000 vozů denně. Pokud si tedy EQ získá popularitu, dopad na ziskovost automobilky nebude malý. Firma předpokládá, že v počáteční fázi náhrady automobilů elektrickými verzemi může u některých modelů přicházet až o polovinu zisku.

V rámci plánu úspor chce Daimler ušetřit jednu miliardu eur (26 miliard Kč) na fixních nákladech, další miliardu eur pak na výzkumu a vývoji a na kapitálových výdajích. Zbývající část úspor připadne na výrobní náklady.

Na úroveň prodejní ceny osobních automobilů se spalovacími motory by se jejich elektrická verze měla dostat kolem roku 2025.

Jedním ze způsobů, jak náklady snížit, je podle Zetscheho nakupovat větší podíl komponentů pro elektromobily u dodavatelů. „Jestli je ten který komponent vlastní výroby, zákazníka nezajímá. Řada kompaktů Mercedes se prodává s motorem od Renaultu a stížnosti na ně nejsou,“ dodal Zetsche. Velkou část motorů a rychlostních skříní si dnes Mercedes vyrábí sám.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner