Globální prodeje aut si loni připsaly další rekord. V roce 2017 se celosvětově prodalo víc než 90 milionů osobních a nákladních vozů. Dnes je na zeměkouli celkem asi 1,3 miliardy automobilů a jejich počet každým rokem roste.

Loni se vůbec poprvé globálně prodalo víc než 90 milionů automobilů za rok. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na předběžné údaje společnosti WardsAuto.com.

Nejvíc se na tomto čísle podílejí tradičně koncerny Toyota a Volkswagen, oba se zhruba deseti miliony prodaných aut ročně. O další příčky bojují Hyundai/Kia s General Motors a Fordem.

Prodeje táhne Asie

Globální automobilový trh byl loni podpořen oživováním poptávky v západní Evropě a na rozvíjejících se trzích, například v Brazílii a Rusku.

Hlavním motorem růstu globálního automobilového trhu je v posledních letech Asie. Například čínští zákazníci se loni na celosvětovém prodeji automobilů podíleli více než 25 procenty, zatímco před deseti lety to bylo necelých 15 procent, píše The Wall Street Journal.

Miliarda aut pro 7 miliard lidí

Celosvětový prodej aut se loni podle odhadu WardsAuto.com zvýšil o 2,7 procenta. Od roku 2009 činil jeho průměrný růst 4,1 procenta ročně. Byl tak silnější než růst populace, který ve stejném období podle údajů Světové banky dosahoval 1,2 procenta ročně.

V roce 2009 celkový počet automobilů používaných po celém světě poprvé překonal jednu miliardu. V následujících letech se pak zvýšil o další třetinu, vyplývá z údajů WardsAuto.com.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner