Jediný tuzemský výrobce motocyklů Jawa Moto loni vyrobil 1331 strojů, meziročně o osm procent více. Většina motorek jde na vývoz, ale růst táhnou hlavně vyšší prodeje v České republice.

Jawa loni vyvezla 1157 motocyklů, což je meziročně o procento více. Na domácím trhu Jawa prodala 174 motocyklů, což představuje růst proti roku 2016 o 120 procent.

Jawa 350 OHC je návrat ke klasice

Jawa nedávno zrekonstruovala svůj výrobní areál v Týnci nad Sázavou a loni uvedla na český trh novou čtyřtaktní třistapadesátkou pod označením 350 OHC. Stroj, kterému za základ slouží čínský motocykl Shineray XY400, designově vychází z typu 634 vyráběného v 70. a 80. letech minulého století.

Jawa 350 OHC

Vedle toho vyrábí Jawa ještě čtyřdobý stroj s motorem Minarelli o obsahu 660 ccm a několik let chystá velkoobjemový čtyřtakt s motorem 1000/1200 ccm. Na mimoevropské trhy stále vyváží letitou dvoudobou třistapadesátku.

Počet motocyklů na českých silnicích v posledních pěti letech vytrvale roste. Na konci třetího čtvrtletí loňského roku bylo v ČR registrováno 1,116 milionu strojů, což je o téměř 27.000 motocyklů více, než na konci roku 2016. Zatímco prodej nových motorek loni klesl o desetinu na 16.045 strojů, dovoz ojetých motocyklů se zvýšil o devět procent na 15.810 strojů.

Někdejší světová značka

Jawa je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších českých průmyslových značek minulého století. Její motocykly kdysi patřívaly ke světové špičce, některá její technická řešení kopírovaly i dnešní lídři trhu.

Firmu Jawa založil František Janeček, od jehož narození 23. ledna uplynulo 140 let. Název Jawa složil z počátečních písmen svého jména a německé firmy Wanderer, od níž koupil licenci na výrobu motocyklů. Majitelem firmy je nyní Jihostroj Velešín.

Chcete číst tištěný magazín Revue FORUM a být stále v obraze? Předplaťte si jej ZDE!

Náš časopis Revue FORUM je právě v prodeji na trafikách Lagarder a Geco a také zde v e-shopu.

Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku ve veřejné sbírce!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner