Když muž, stojící za twitterovým účtem falešného Jie Ťien-minga, vyzval své followery, aby se přestali na sociálních sítích dohadovat s Jiřím Ovčáčkem, nikdo netušil, co tím spustí. Místo vzkazů prezidentskému mluvčímu, které občas neměly se slušností nic společného, se začaly objevovat recepty, recenze, inzeráty a nabídky k seznámení. Účel to splnilo nadmíru, ale možná by nebylo od věci zapřemýšlet nad tím, jestli by se takové ostrůvky příjemného počtení neměly objevit i někde jinde. Řada lidí si o to totiž velmi nahlas říká.
Jak se ukázalo, bojovat proti nenávisti, zlobě a rozdělování společnosti se stále dá i humorem. Dokud se totiž lidé na Ovčáčkově Twitteru a Facebooku rozčilovali, co si to ten nižší státní úředník dovoluje, on sám si liboval. Je to zvláštní a možná i trochu perverzní, ale někdo to tak zkrátka má. Každá nadávka Zemanova mluvčího těší a dodává mu sílu k psaní dalších sprostých vzkazů na sociální sítě.
To se však vytvořením jakéhosi lifestylového blogu na jeho účtech podařilo silně potlačit. Místo vulgarismů se zde objevují daleko důležitější informace, než se snaží rozšiřovat sluha hradního pána. Pokud tedy máte chvilku času a chcete se nechat inspirovat, co s volným víkendem, jak bezchybně obarvit velikonoční vejce, kam na výstavu nebo jak vytvořit lahodnou večeři z toho, co vám zbylo v lednici, hradní mluvčí vám to umožní.
Ovčáček se samozřejmě vzteká, ale měl by být spíš rád, protože takovou návštěvnost na svých sociálních sítích nikdy neměl. Navíc lidi jejich studování baví a těší se na každou další návštěvu. Je pravda, že sice nevnímají, komu ve svých statusech zrovna hysterický mluvčí nadává, ale koho by to po těch letech ještě bavilo a zajímalo? Stejně jde jen o opakování těch samých blábolů, jen se změní jméno, komu jsou v daný moment urážky určeny.
Existuje však mnoho podobných existencí, které by mohly Ovčáčkovi s přehledem konkurovat. Nabízí se tak otázka, zda by si i další „naštvanci“ z Facebooku také nezasloužili závan čerstvého livestylového vzduchu do svých zatuchlých profilů.
Žádnou propagandu, pouze další obohacení mnohdy zbytečně agresivních a nesnášenlivých příspěvků na internetu. Na rozdíl od Jiřího Ovčáčka by si ovšem další adepti na upgrade svého profilu zasloužili jakousi tematickou zaměřenost.
Třeba Tomio Okamura by jistě uvítal recepty na lahůdky z asijské kuchyně nebo rady, kde dobře nakoupit suroviny pro jejich výrobu. Přece jen, neobchoduje pouze se strachem, ale rád vydělá i na gastronomickém sortimentu. Šéf SPD by rozhodně byl potěšen i tipy na výlety. Nejvhodnějšími destinacemi by rozhodně byly Itálie, Francie a Holandsko. Tam má totiž Tomio skvělé přátele, které by už skoro šlo označit jako jeho rodinu. Vždyť za ním dokonce přijeli do Prahy na koncert skupiny Ortel. Riziko je ovšem v tom, že pokud byste na profil lídra extremistické SPD umístili nějaký nevhodný status, třeba doporučení na jakýkoliv pořad České televize, mohli byste dostat ban, čili zákaz.
To by se vám však nestalo u dalšího adepta na průvan na profilu, Václava Klause mladšího. Ten totiž zbožňuje svobodu na Facebooku a volností pro všechny přispěvatele na svém účtu by teprve ukázal Marku Zuckerbergovi, že na vedoucího nově vzniklé Trikolóry si nepřijde. Tématem pro syna exprezidenta Klause by mohla být třeba klimatická změna. Nabízí se také zeměpis, konkrétně třeba kvízy. Když pomineme školství, kde už není čím VKml. dovzdělat, dá se zvolit třeba cyklistika nebo výběr svatebních šatů. Vůbec téma „tradiční“ rodiny by bylo vhodné. Vždyť její obnova je jedním z programových cílů Trikolóry.
Zájem „blogerů“ by si bez diskuze zasloužil i Lubomír Volný. Muž, názorově rozkročený mezi Okamurou a Klausem. U něj by se dalo shánět levné bydlení, knihy o konspiračních teoriích nebo debatovat o díle Václava Havla.
Na sociálních sítích se pohybuje spousta prapodivných lidí, ale je to samozřejmě jejich právo. Jak se říká, každé zboží si najde svého kupce. Rozšířením jejich profilů by se však dala udělat dobrá věc pro duševní zdraví uživatelů internetu. Za chvíli by se třeba všechny ty nadávky, urážky, pohrdání a dehonestování na sociálních sítích mohlo stát cejchem, který označí daného jedince jako zájemce o vlastní livestylový blog.