
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský během jednání se svým protějškem Muratem Nurtleu v hlavním městě Kazachstánu. FOTO: Ministerstvo zahraničních věcí / se souhlasem
FOTO: Ministerstvo zahraničních věcí / se souhlasem

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v pondělí jednal se svým kazachstánským protějškem Muratem Nurtleuem a prezidentem země Kasymem-Žomartem Tokajevem. Česko se podle něj těší z více než třicetiletého přátelství a vzájemně výhodné spolupráce se středoasijskou republikou. „Já jsem zde proto, abych na tyto vazby navázal,“ řekl Lipavský na tiskové konferenci po jednání. V úterý ministra čeká další část zahraniční cesty v Uzbekistánu.
Během jednání se ministři zahraničních věcí věnovali byznysu, spolupráci v letecké dopravě, obranném průmyslu a vzájemné podpoře v mezinárodních organizacích, ale i konkrétním projektům, jako je akvakulturní centrum na Kazašské agrotechnické univerzitě Sakena Seifullina v Astaně, na kterém na české straně participuje Jihočeská univerzita, a reintrodukce koně Převalského do Kazachstánu.
K předním chovatelům koně Převalského patří ZOO Praha. Na začátku letošního června do středoasijské republiky přepravila prvních sedm jedinců a další transporty budou následovat v příštích letech. Cílem je přivézt do Kazachstánu alespoň 40 koní. „Je to fantastický projekt, o kterém ví statisíce Čechů,“ dodal šéf české diplomacie na tiskové konferenci.
Společně po jednání podepsali memorandum o porozumění, které položí základ budoucího prohlubování vztahů. „Jsem si jist, že tento dokument dá nový impuls dalšímu rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi,“ okomentoval podpis dokumentu Nurtleu.
Po schůzce s ministrem zahraničních věcí Lipavský zamířil do prezidentského paláce, kde ho přijal Kasym-Žomart Tokajev.
Otevřená a transparentní spolupráce
Lipavský během jednání s oběma státníky zvedl i téma západních protiruských sankcí. Kazachstán spojuje s Ruskem více než sedm tisíc kilometrů dlouhá hranice. Kazachstán tvrdí, že respektuje Chartu OSN a územní celistvost Ukrajiny. Země je mimo jiné připravena nabídnout platformu pro řešení konfliktu, bude-li o ni zájem.
„Geopolitická a geoekonomická situace ve světě je složitá,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr zahraničí Republiky Kazachstán. „Při této příležitosti jsme spolu s kolegou deklarovali nutnost řešit konflikty probíhající ve světě pouze v souladu s principy Charty OSN. Hledání míru pomocí konstruktivních jednání není známkou slabosti, ale spíše projevem strategické inteligence,“ dodal.
Kazachstán není subjektem ani partnerem protiruských sankcí, avšak dle vlastních prohlášení se jim plně podřizuje. Význam Kazachstánu v jejich obcházení je ale značný, skrz zemi procházely, nejspíš i procházejí, trasy dovozu zboží do Ruska, a to i přesto, že země deklarovala, že bude dodržovat sankce.
„Pro nás je důležité, abychom měli otevřenou a transparentní spolupráci v těchto záležitostech. Víceméně jsem poděkoval za kvalitní spolupráci tak, abychom dokázali kontrolovat ty položky, které dodáváme do Kazachstánu, a případně zabraňovat dalším reexportům v případě, že se jedná o zboží, které je kontrolované nebo sankcionované,“ řekl na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Tokajevem Lipavský.
Dodržování sankcí podle Lipavského není důležité jen pro vztahy mezi Českou republikou a Republikou Kazachstán, ale i pro vztahy celé Evropské unie a Střední Asie. „Myslím si, že si to všichni uvědomují,“ uzavřel ministr.
První návštěva od roku 2006
Ministr zahraničí Jan Lipavský zahájil cestu do Kazachstánu a Uzbekistánu v neděli. V Kazachstánu byl naposledy v roce 2016 tehdejší ministr Lubomír Zaorálek (SOCDEM), na návštěvě Uzbekistánu bude český ministr zahraničí poprvé od roku 1995, kdy jej navštívil Josef Zieleniec.
Ještě v pondělí se Lipavský setká s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Během odpoledne se z Astany přemístí do Taškentu, kde bude v úterý jednat se svým protějškem Saidovem a ministrem zahraničního obchodu Chodjajevem. Mezi tématy jednání obou zemí je hospodářská a vědecká spolupráce, vtahy s Evropskou unií, konflikt na Ukrajině a s ním spojené západní protiruské sankce.
Kazachstán je významným dodavatelem ropy, Česko má zájem i o dodávky uranu pro rozvoj jaderné energetiky. „Tato látka, která se potom stává palivem do jaderných elektráren, hraje významnou roli pro českou energetickou bezpečnost,“ sdělil Lipavský českým novinářům. Vloni v dubnu navštívil Astanu i předseda vlády Petr Fiala (ODS).