Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se v pondělí po příchodu na Radu ministrů zahraničních věcí Evropské unie v Bruselu pohádal se zahraničním novinářem. Otázky reportéra jednoho ze zahraničních deníků směřovaly na slovenské dodávky letounů MiG-29 a zda tím Evropa neprodlužuje válku na Ukrajině. „Jak by mohla být tato válka delší?“ pustil se Lipavský do novináře.
„Jak by mohla být tato válka delší? Kterou zemi navrhujete, aby Rusko napadlo jako další?“ ptal se šéf české diplomacie zahraničního novináře, který se po jeho příchodu na jednání ministrů zahraničních věcí sedmadvacítky ptal na to, zda dodávky letounů Ukrajině neprodlužují a neeskalují konflikt, který trvá od konce února minulého roku.
Slovenská vláda v pátek schválila, že Kyjevu dodá celkem 13 stíhaček MiG-29. Stejný typ letounů Ukrajině poskytne také Polsko. Po čtvrteční schůzce s českým prezidentem Petrem Pavlem to oznámil jeho polský protějšek Andrzej Duda. V nejbližších dnech pošle napadené Ukrajině čtyři stroje stejného typu, další budou následovat poté, co projdou servisem. Polsko se tak stalo prvním spojencem Ukrajiny, který dodávku stíhacích letounů oznámil. Slovensko o stejném kroku rozhodlo o den později.
„Ukrajina se brání agresorovi na svém vlastním územím, které samo Rusko prohlásilo za ruské. Musíme udělat všechno pro to, aby Ukrajina byla schopná chránit své území, integritu a suverenitu, včetně dodávek letounů,“ dodal ministr Lipavský k otázce zahraničního novináře s tím, že Česká republika nemá přístup k podobným technologiím, takže Ukrajině pomáhá jinak.
Dodávky letounů by podle něj ale k další eskalaci vést neměly. „Pokud vidíte úroveň brutality raketových útoků, které Rusko proti energetické infrastruktuře vede, únosy dětí, rusifikaci obyvatel… Jak se to ještě může stupňovat?“ znovu se zeptal novináře ze zahraničního deníku.
Země Evropské unie by se v pondělí v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na společném financování a nákupech munice pro Kyjev, který se dál brání pokračujícím ruským útokům. Před společným jednáním unijních ministrů zahraničí a obrany to prohlásil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který zástupcům vlád členských zemí předloží návrh na uvolnění zhruba 48 miliard korun ze společného fondu. V dohodu věří i český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Společné nákupy munice podporuje řada zemí v čele s pobaltskými státy. „Přál bych si, aby se Evropská unie dokázala domluvit na tom, že budeme společně nakupovat, případně vyrábět a dodávat munici tak, aby Ukrajina mohla pokračovat v obraně proti nespravedlivé agresi,“ řekl před jednáním Lipavský, podle něhož bude dnes Česko usilovat o dohodu.
Odpolednímu společnému zasedání předchází blok odděleného jednání ministrů zahraničí, při němž jim ukrajinský kolega Dmytro Kuleba přiblíží současnou situaci na bojišti i potřeby své země. Ministři také proberou aktuální vývoj v Íránu a Tunisku.