Ministr zahraničí Jan Lipavský usadil předsedkyni komunistů a europoslankyni Kateřinu Konečnou, která si prostřednictvím otevřeného dopisu postěžovala na plánovanou akci ukrajinské 12. brigády speciálního určení Azov v Praze. Lipavský komunistce vzkázal, že už stačilo, přičemž dodal, že při čtení zaváhal, za jaký stát byla zvolena.
Předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná zaslala ministru zahraničí Janu Lipavskému (Piráti) otevřený dopis. Ten se týká se připravované akce, při které se má ve středu v Praze prezentovat ukrajinská 12. brigáda speciálního určení Azov, přičemž má Konečná problém s údajným nacismem, ke kterému brigáda podle ní inklinuje.
„Vzhledem k tomu, že jistě máte čerstvé informace od bezpečnostních služeb, nemusím vám dlouze vysvětlovat historii pluku Azov, ale pro připomenutí uvedu, že pluk Azov je to nejhorší z ukrajinského nacionalismu a neonacismu, pluk založený rasistou, členem Pravého sektoru Andrejem Biletským přezdívaným „Bílý vůdce“ (v současné době velitel zmíněné 3. útočné brigády), vedený Denisem Prokopenkem, neonacistou a fotbalovým chuligánem Dynama Kyjev. Ostatně činnosti tohoto pluku v minulosti kritizoval mj. i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva,“ vzkázala Konečná v dopise Lipavskému.
„Kateřino, stačilo. Při čtení jsem zaváhal, za jaký stát jste to byla zvolena,“ usadil ji ovšem ministr. Brzy si připomeneme výročí okupace sovětskými tanky, upozornil ji s tím, že ty samé tanky nyní vraždí na Ukrajině a ruský diktátor Vladimir Putin by je rád viděl ještě dál. „Jestli někdo napodobuje nacisty, vražděním a unášením dětí, je to Rusko,“ zdůraznil.
Azov, původně jako pluk, měl v dobách svého založení blízko k nacionalismu i krajní pravici vzhledem k jeho čelním představitelům. Formoval se v roce 2014 jako jedna z prvních reakcí na ruské vměšování a údery na Donbase a důvodem jeho vzniku byla v té době nebojeschopná, podfinancovaná armáda, která se nedokázala bránit převaze ruských okupantů.
Ani v začátcích „nacisté“, jak říká Kreml a Konečná, v řadách Azovu nepřevažovali, přičemž díky mnoha reorganizacím, jimiž toto vojenské uskupení prošlo, se od radikálů zcela očistilo, a to proto, aby se v roce 2015 mohlo stát součástí ukrajinské Národní gardy. Dnes je Azov považován za „normální“ elitní jednotku, která se vyznamenala zvláště při obraně železáren Azovstal v Mariupolu.