Výzvy k rezignaci i distanc od politických postojů. Tak reagují opoziční politici i katolická církev na kandidaturu radní ČT Hany Lipovské v říjnových volbách do poslanecké sněmovny za Volný blok. Její mediální příběh se tak posouvá na další úroveň. Podle svých slov odstoupit z rady nechce, z funkce ji však může poslanecká sněmovna, byl by k tomu potřeba většinový souhlas poslanců.
Odvolání dozorčí komise Rady České televize, trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, výstup s ochrankou kvůli strachu o život a zdraví a teď nakonec kandidatura do poslanecké sněmovny za nacionalistický Volný blok, který se paktuje s extremistickými subjekty. Radní ČT Hana Lipovská se postarala v posledním roce hned o několik kauz, mezi její největší problémy však podle kritiků patří již dlouhodobě zpochybňování své vlastní nezávislosti nebo nestrannosti.
Na tuto věc upozorňuje lidovecký poslanec Jan Bartošek již několik měsíců. „Jsem přesvědčen, že toto jsou důvody, které mám podložené i právním posudkem, které by měly vést k tomu, že ji poslanecká sněmovna z pozice členky Rady ČT odvolá,“ nechal se slyšet již na konci května, kdy požadoval hlasování o odvolání Lipovské. Nesehnal pro to však dostatečnou podporu. Její aktuální kandidatura ho však přesvědčila ještě více.
„Nadále trvám na odvolání paní Lipovské z Rady ČT. Po přihlášení se k bloku, jenž fašizuje naši společnost, je o důvod víc chránit nezávislost České televize. To, co hlásá, není křesťanství ani církev, ve které se cítím doma,“ okomentoval její rozhodnutí.
Jak uvádí zákon o České televizi, „člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách nebo v politických hnutích, společenských organizacích a sdruženích, občanských iniciativách apod., ani nesmí jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů při výkonu své funkce v radě“. Členství v politickém subjektu přímo nezakazuje, je to však sporné.
Od Lipovské dala ruce pryč i katolická církev. Předseda České biskupské konference (ČBK), arcibiskup olomoucký Jan Graubner prohlásil, že se distancuje od kandidátů do sněmovny, kteří jsou spojováni s římskokatolickou církví.
„V posledních dnech se objevili v rámci kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR kandidáti, kteří jsou spojováni s římskokatolickou církví, a přitom kandidují za politická uskupení, která je třeba označit za subjekty s extrémními názory. To není možné přejít mlčením. Je třeba deklarovat, že politický postoj těchto osob není postojem církve,“ napsal Graubner v oficiálním prohlášení.
Kandidatura se však nezamlouvá ani některým opozičním poslancům. „O Haně Lipovské jsem nikdy neměla iluze, její kandidatura jen plně odhaluje, jaké morální hodnoty vyznává. V civilizované zemi by však záhy po oznámení kandidatury přišla rezignace na funkci radní ČT. Jenže politická kultura u nás je teď na samém dně,“ vzkázala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Přidal se i její spolustraník, senátor Tomáš Czernin (TOP 09). „Z Rady České televize by měla vyletět jak pověstný čert z krabičky, protože teď už nemůže nezávislost ani předstírat,“ uvedl.
„Všem, kteří lamentují nad kandidaturou paní Lipovské s bizarním blokem s nácky, chci vzkázat, že v Pardubickém kraji máme jako KDU-ČSL dlouhodobě silnou pozici,“ komentoval lidovecký poslanec Marek Výborný.
Situace se nezamlouvá ani Pirátům. „Stejně jako u radního Nerušila očekávám u radní České televize Hany Lipovské podání rezignace na členství nezávislé a nestranné radní, kandidatura za politickou stranu do poslanecké sněmovny nezávislost zpochybňuje. Politizace veřejnoprávních médií není v zájmu koncesionářů,“ domnívá se pirátský poslanec Tomáš Martínek.
Volba člena Rady ČT podléhá poslanecké sněmovně. Na odvolání Lipovské může podat návrh sněmovní volební výbor. Ten však bude jednat po prázdninách až v září. Pokud by pak k hlasování došlo, bylo by potřeba k odvolání Hany Lipovské hlasů většiny poslanců.