Radní Hana Lipovská zcela otevřeně vystupuje jménem Institutu svobody a demokracie paní Jany Bobošíkové, což jí zakazuje zákon o České televizi. V posledním díle YouTube pořadu paní Bobošíkové vznesla radní Lipovská zcela zásadní obvinění samotné podstaty fungování parlamentní demokracie v České republice. Slečna Lipovská říká v pořadu paní Bobošíkové, že zákony v ČR mění investiční skupiny. Pokud má pro tyto skutečnosti důkazy, musí je neprodleně předložit Nejvyššímu státnímu zastupitelství a vyvolat vyšetřování ohrožení ústavního pořádku naší země. Pokud je nemá, není nadále způsobilá vykonávat funkci radní ČT. Obvinění, která veřejně vznesla a medializovala, jsou nesmírně vážná a představují vážnou hrozbu. Pokud jsou to lži, představuje vážnou hrozbu slečna Lipovská ve funkci radní ČT.
Věrohodnost informací z pořadu paní Bobošíkové je mimořádně nízká. Před pár dny jsem psal, jak zveřejnila po fejzbůčku kolující dezinformaci, hoax, který obviňoval Pirátskou stranu z úmyslu naprosto nehorázně zvýšit daň z komerčních nemovitostí. Přestože se Pirátská strana na svém webu i na sítích od hoaxu distancovala a dezinformaci popřela, paní Jana Bobošíková ještě třetího května, kdy natočila další díl svého Aby bylo jasno, hoax zopakovala. Takže sdělení paní Bobošíkové jsou informačně stejně hodnotné jako sdělení paní Jany Peterkové, protirouškové aktivistky, co vyšetřuje smrt Petra Kellnera a zneužívá ke své propagandě děti. Nyní se však v pořadu paní Bobošíkové začíná čím dál častěji objevovat slečna Lipovská, členka Rady ČT.
Zákony dělá PPF!
Díle ze třetího května má dlouhý název „O čem piráti nemluví. Propletenec PPF a ČT. Kellner, Zeman a neschopná CNN Prima News“. Nedílnou součástí pořadu je ostrá kritika moderátorky Primy, která vedla se stále sprostším prezidentem Milošem Zemanem rozhovor, kde se hulvátský dědek vyjadřoval k cause Vrbětice. Paní Bobošíková nenechala na moderátorce nit suchou. Takže – byť doslova to nezaznělo – i já musím konstatovat, že kdyby o spolupráci s paní Bobošíkovou měla CNN Prima zájem a kdyby ten rozhovor se Zemanem dělala ona, tak by byl určitě lepší.
„Víte, jak je provázaná skupina PPF s Českou televizí?“, ptá se na začátku pořadu paní Bobošíková. Říká, že slečna Lipovská svým tlakem na ředitele ČT „kříží zájmy finanční skupiny PPF.“ A že redaktorka Bastlová ze Seznamu dělá vše proto, aby slečna Lipovská nemohla hovořit o (dozorčí komisím nepotvrzeném) střetu zájmů ředitele ČT. A dokola omílá svá obvinění o vazbách ČT – PPF. Opakuje útoky na Respekt, pak na Vladimíra Mlynáře – dříve Respekt, nyní PPF. Rozbor vazeb PPF a ředitele ČT Dvořáka se opakuje, jsou to stejná obvinění jako v minulých dílech jejího pořadu, stejná tvrzení vyvrácená dozorčí komisí ČT o firmě Gopas. Nic nového. Pak ovšem převezme – jen audio, ve videu je fotka – slovo slečna Lipovská, členka Rady ČT, jedna z těch, kteří mají dbát o veřejnoprávní charakter vysílání.
Říká, že slyšela nejprve na schůzce s Vladimírem Mlynářem o myšlence zpoplatnit přístup do archivu ČT. O pár dní později slyšela stejnou myšlenku z úst ředitele ČT Petra Dvořáka. Že sice dnes něco podobného neumožňuje zákon… A teď přijde to důležité:
„ale zajištění drobné změny zákona – to přece není pro investiční skupinu takové velikosti, jako je PPF, tak zásadní problém.“ Tak pravila slečna Hana Lipovská, radní veřejnoprávní České televize.
Dvě možnosti
Obvinění jakéhokoliv komerčního subjektu, že ovlivňuje zákony přijímané Parlamentem, je zásadní. Pokud je pravdivé. Takže jsou dvě možnosti. Jestli skutečně slečna Lipovská má jakékoliv důkazy o tom, že zde pro nějaké velké finanční skupiny není problém dosáhnout změn zákona, znamená to, že taková investiční skupina má pod kontrolou zákonodárnou většinu poslanců a senátorů, a že již nejsme demokratickou zemí.
Což samozřejmě je nepřijatelné, měla by na to okamžitě reagovat státní moc a Nejvyšší státní zastupitelství by mělo neprodleně zahájit rozsáhlé vyšetřování. Protože pokud si zde nějaká finanční skupina – nejen PPF – skutečně nějak koupila či vykorumpovala takový obrovský politický vliv, že dosáhla nějaké změny nějakého zákona, je povinností slečny Lipovské okamžitě tuto skutečnost nahlásit orgánům činným v trestním řízení a předat jim důkazy. Vzhledem k závažnosti causy nejlépe rovnou Nejvyššímu státnímu zastupitelství.
Nebezpečí takové politické konstelace a konce, ke kterým může dojít, když ovládnou velké finanční skupiny politiku, známe z historie. Zaibacu (japonsky 財閥) je termín označující monopolní koncerny, které získaly v Japonsku v první polovině minulého století takový vliv v ekonomice a politice, že de facto dovedly zemi k expanzivní nacionalistické vojenské agresi. K druhé světové válce v Asii. Pokud je v současnosti – jak říká slečna Lipovská – situace v naší zemi podobná, je třeba ihned jednat. Státní zastupitelství musí takové uskupení – které je samozřejmě protiústavní – najít, rozpustit, a jeho strůjce postavit před soud. Stejně jako ty poslance, kteří se těmi velkými finančními skupinami nechali podplatit, hlasovali ne v souladu se svým svědomím, ale dle požadavků těch finančních skupin, a tím se zpronevěřili poslaneckému slibu. Jak vedení těch finančních skupin, pro které nebyl zásadní problém měnit zákony, tak jimi zkorumpovaní poslanci, co ty zákony odhlasovali, patří před soud. A slečna Lipovská má základní občanskou i lidskou povinnost informace o tom spiknutí udat.
Anebo slečna Lipovská lže.
Kampaň proti České televizi je osobní válkou, kterou dlouhodobě paní Bobošíková vede. Neustále připomíná, jak ji traumatizovalo, když jí před jedenadvaceti lety z Kavčích hor vypískali. Že se do té války nechala zatáhnout i slečna Lipovská, je smutné. Že obvinění z pořadů paní Bobošíkové slečna Lipovská přednáší na zasedání Rady ČT s takovým tyátrem, že si na to vymanipuluje policejní ochranku, je tristní. Nyní však slečna Lipovská přináší zcela bizarní obvinění už nejen na adresu ředitele ČT Dvořáka. Už mluví o tom, že v České republice skončila demokracie. Že si zákony kupují koncerny – česká verze zaibacu.
Pokud důkazy něčeho podobného má, je povinna – občansky i lidsky – předat tyto důkazy úřadům. Ale pokud lže, měla by okamžitě opustit Radu ČT.