Kolem Andreje Babiše se formuje zástup obránců, kteří považují za větší zlo nikoli obsah, ale samotné pořizování a zveřejňování nahrávek skupinou Šuman. Zvláštní je, že až nyní, když jde o dlouholetou praxi. Jistě nejde o ušlechtilé činy Rychlých šípů, ale zrovna v oligarchově případě útlocitnost nesedí. Sám používá stejně drsné metody.
Mezi Babišovy nejhlasitější obhájce patří jeho mocenský spojenec prezident Miloš Zeman, který zcela otevřeně kope v dresu hnutí ANO. „Jestliže se někdo skrývá a vystřeluje tyto anonymy, aniž by doložil jejich validitu, tak bych je hodil do koše a více se jimi nezabýval,“ prohlásil.
Dvojí metr moralistů
Obvyklou výhradou advokátů exministra financí je odsudek, že zveřejňování takto pořízených nahrávek je neregulérní prostředek politického boje. Na tom jistě něco je, jenže tady nejde o olympijskou soutěž v krasobruslení.
[ctete]150767[/ctete]
Stejní moralisté většinou cíleně publikované odposlechy u Babišovy konkurence ignorují, nebo je považují za závažné důkazy nekalého jednání, a zdůrazňují nikoli formu, ale jejich obsah. Nebo se dokonce snaží oligarchovi vlísat do přízně, jako v případě lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka či tzv. protikorupčního aktivisty Libora Michálka, jehož pokoutně pořízené nahrávky bez trestní podstaty vynesly do senátu.
Licoměrná je kritika několika Šumanových nahrávek zejména z hnutí ANO, jehož stranická média se zaměřují na průběžnou, robustní a organizovanou likvidaci konkurence s využitím nelegálních úniků z vyšetřování. Jedná se o desítky kauz a stovky článků vytvářejících předpolí úspěchu jejich majitele. Ačkoli jde zjevně o špinavou hru, v tomto případě je vše v pořádku.
Palermo v Česku
To platí i pro poslední nahrávku, která je horší rozbuškou než Čapí hnízdo. Nasvědčuje zneužití finanční správy nezákonně likvidující firmu FAU Přerov, nepohodlnou exministru financí a pravděpodobně s jeho vědomím. To potvrdila i nezvykle ostrá reakce volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka, o kterém se traduje, že má k šéfovi hnutí ANO mnohem blíže než premiér Sobotka.
„Doufám, že policie a státní zástupci budou jednat řádně tak, jak mají, a nenechají se ovlivnit výroky některých politiků. Jestli je tu podezření ze spáchání trestného činu, tak je třeba ho řádně vyšetřit, v opačném případě opravdu v Česku máme Palermo,“ uvedl v reakci na Babišova slova z nahrávky „naši klekli na tu FAU Přerov, takže je v insolvenci, odstavený účty, vagony“.
Finanční správa „klekla“ na firmu FAU Přerov, nacházející se v areálu společnosti Precheza z holdingu Agrofert, který o ni neúspěšně projevil zájem. Postihla ji za to, že prodala pohonné hmoty firmě Verami, a ačkoli z tohoto obchodu řádně odvedla DPH, vyměřila jí stejnou daň i za druhou firmu, která DPH v té době ještě neodvedla.
Nezákonný postup finanční správy?
Mohlo přitom dojít k porušení několika zákonů. Finanční správa na FAU Přerov použila zajišťovací příkazy, firma následně spadla do insolvence a byl jí obstaven veškerý majetek. Finanční správa následně podala dokonce dvě přihlášky do insolvenčního řízení za Finanční úřad Moravskoslezského kraje a z titulu Specializovaného finančního úřadu ve stejné výši 200 milionů korun.
Soudy nyní uznaly tyto dvě přihlášky za neoprávněné. Hrozí tak, že finanční správa, která podala kasační stížnost, bude muset firmě FAU Přerov kvůli porušení insolvenčního zákona zaplatit celkem 400 milionů korun a zhruba další miliardu za znehodnocený a neoprávněně zabavený majetek firmy, nemluvě o ušlém zisku.
Ještě závažnější je zjištění z nahrávky, že Andrej Babiš o této kontroverzní akci finanční správy zřejmě věděl, protože daňové řízení je neveřejné a ani ministr financí nesmí být o jeho průběhu informován. V případě podezření z porušení zákona je ministerstvo financí povinno podat trestní oznámení. To lze ovšem od úřadu, dočasně spravovaného loutkou bez skutečných kompetencí Ivanem Pilným, očekávat jen stěží.
Pokud tedy chtějí Babišovi advokáti v čele se Zemanem nahrávku hodit do koše, nabádají k zametení jednoho z nejzávažnějších podezření zneužívání státní moci ve prospěch člena vlády pod koberec. Navíc politika, který svou kariéru postavil na boji proti mafiím, které podle něho ovládaly stát.
Známé estébácké praktiky
Andrej Babiš, nadávající na estébácké metody, nemůže být překvapený tím, co se kolem něj děje. V prostředí špiclování, udávání a sbírání kompromitujících materiálů vyrůstal od jeho působení v komunistickém podniku zahraničního obchodu Petrimex, prošpikovaného Státní bezpečností. Jsou to praktiky jemu dobře známé.
Jako by měl vizionářské tušení, že jeho podnikatelská minulost i přítomnost může být zranitelná, budoval kolem sebe ochranný val bezpečnostní divize bývalých i současných příslušníků bezpečnostních složek. Desítky policistů a zpravodajců pro něj mají cenu zlata díky svým kontaktům a informacím. Donedávna to platilo i pro bývalý protimafiánský útvar Roberta Šlachty, se kterým podle otevřených zdrojů spolupracoval zhruba od roku 2006.
Složka na Šincla
Když dnes šéf hnutí ANO tolik trpí, co měl před dvěma lety znamenat jeho výpad proti poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi, na kterého použil složku, jež rozhodně neobsahovala jen zprávy z otevřených zdrojů?
[ctete]149357[/ctete]
Tento skandál se odehrál při koaličním jednání o zákonu o pojišťovnictví, kdy Babiš Šincla vydíral z údajné korupce. „Já na vás vím, co vy jste vlastně zač. Korupčník, platí vás Valenta. Vyhodili vás z banky, tak mi nemáte co klást otázky. Vy jste převedl na manželku barák, to je jasná korupce. Matka koupila pozemek. Já jsem jen zíral,“ popsal tehdy schůzku Šincl, který Babiše označil za „hyenu, která sbírá na nepohodlné lidi kompromitující materiály“.
Babiš ho rovněž nepodloženě obvinil, že udržuje kontakty s vlivným advokátem a šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou a s právníkem a přítelem premiéra Radkem Pokorným. Šincl tehdy veškerá vznesená nařčení odmítl a neúspěšně po Babišovi požadoval omluvu. Co na to tehdy prezident Zeman? Tento spor nepovažoval za významný.
Horší než ABL
Že nejde o ojedinělý případ, o tom svědčí stejné metody, které Babiš použil v předjaří 2013 před sněmem hnutí ANO. Tehdy podle časopisu Týden (22. 6. 2015) použil spis, který si pořídil na podnikatele Michala Švarce z Jablonce nad Nisou. Materiál údajně obsahoval informace z Národního bezpečnostního úřadu, jaké praktiky používá Švarcova detektivní agentura při vymáhání dluhů. Zabránil tím jeho zvolení předsedou organizace ANO Libereckého kraje, Švarc byl vyloučen a případ řešila i policie.
„Je to daleko horší než agentura ABL pod vedením Víta Bárty. On se k ní na rozdíl od Babiše alespoň otevřeně hlásil,“ uvedl pro Týden jeden z Babišových oponentů. Jenže kdo s čím zachází, tím také schází.