Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku prodlouží v Česku spotřebu plynu o jeden a půl až dva měsíce. Česká republika aktuálně disponuje zásobníky plynu, které jsou plné zhruba ze 77 procent. Plyn v nich by mohl pokrýt spotřebu přibližně do ledna. Použití LNG terminálu by mohlo spotřebu plynu prodloužit do března. Na úterní tiskové konferenci 19. července to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
„Česká republika je jednou z nejzávislejších zemí na Rusku. Diktátor Putin o této slabině ví a chce jí maximálně využívat,“ uvedl Síkela hned v úvodu svého projevu na úterním brífingu. Podle Síkely máme šanci se energetické závislosti na Rusku zbavit.
Pro Českou republiku se ve spolupráci s ČEZ údajně podařilo zajistit kapacitu terminálu LNG, který ještě letos v průběhu měsíce září vznikne u nizozemského pobřeží. Plyn z LNG terminálu by následně prodloužil spotřebu plynu v České republice o jeden a půl až dva měsíce.
Energetická společnost ČEZ zajistila přepravní trasy až pro tři miliardy metrů krychlových plynu. „To je třetinová spotřeba naší země, kterou jsme původně přiváželi z Ruska,“ oznámil ministr Síkela. Plyn z terminálu by snížil závislost na ruském plynu zhruba o třetinu. Podle ministra by se během nadcházející topné sezóny mělo podařit přepravit do ČR až 1,5 miliardy metrů krychlových.
Nizozemský terminál se bude skládat ze dvou plovoucích skladovacích jednotek zpětného zplynování. Plyn je takovým způsobem zkapalňován po vytěžení. Díky až 600krát menšímu objemu je následně snadněji dopravován pomocí tankerů. Kromě ČEZ budou terminál využívat i další firmy.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že pronájem kapacity bude Českou republiku stát vyšší desítky milionů korun ročně. Přesná částka není veřejná. ČEZ nyní usiluje o zajištění co největšího množství zkapalněného zemního plynu na nadcházející topnou sezónu. Terminál by se měl začít používat hned po jeho spuštění, které je plánováno zhruba na polovinu září.