
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) FOTO: Stavros Tzovaras / EPP / se souhlasem
FOTO: Stavros Tzovaras / EPP / se souhlasem

Interní dokument největší a nejmocnější frakce v Evropském parlamentu Evropské lidové strany (EPP) ukázal, jak drží svých 188 poslanců na uzdě. Podle bruselského webu Politico je klíčem disciplína. Pokud poslanci nedodržují stranickou linii, frakce je trestá omezením času na vystoupení a snížením počtu funkcí. Europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL) ale vládu tvrdé ruky ve frakci popírá.
Pravidla pro europoslance z největší frakce vyplývají z interního dokumentu, který má Politico k dispozici. „Skupina EPP zůstane nejsilnější a nejvlivnější politickou skupinou v Evropském parlamentu pouze v případě, že bude dodržována loajalita vůči skupině a linie skupiny,“ stojí v dokumentu, podle kterého se někteří evropští zákonodárci frakce mohou dostat na černou listinu a přijít o přidělený čas vystoupení, pokud předem neinformují vedení EPP, že se nedostaví.
„Je to úplná blbost,“ řekl deníku FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL, která je součástí frakce Evropské lidové strany. „V EPP na nás nikdo netlačí, žádná taková pravidla přijatá nebyla. Jen se diskutovalo o tom, jakým způsobem řešit to, že někteří kolegové kašlou na svoji práci a potom chodí mluvit na plénum.“
Disciplína jako charakteristický znak EPP
Disciplína a dodržování loajality vůči skupině je podle webu Politico charakteristickým znakem frakce, kterou řídí těžká váha německé politiky Manfred Weber. Realizaci směrnic má ale podle bruselského webu na starosti jeho zástupce Jeroen Lenaers. Právě ten má ve frakci, kterou tvoří europoslanci z 27 členských států, zajišťovat stranickou disciplínu.
„Pokyny nejsou přísně prosazovány jako striktní pravidla, ale slouží jako vodítka pro efektivní týmovou práci,“ popsal Nizozemec Lenaers. Interní směrnice jsou podle něj v nezměněné podobě platné již několik let.
Podle Zdechovského jde o dokument, který vznikl v reakci na to, aby se uklidnily některé delegace, především ta italská, francouzská a španělská, které „chtěly pořád zprávy, ale neúčastnily se žádných jednání“. „Někdo dal tehdy dohromady takovýhle dokument, ale řeší se to individuálně. Neexistuje žádný postup, kdy bychom někomu přikazovali, jak má mluvit nebo hlasovat.“
Podle dokumentu, který zveřejnilo Politico, ale vedení frakce EPP, jejímiž členy jsou kromě europoslanců z KDU-ČSL i čeští zákonodárci z TOP 09 a hnutí STAN, bedlivě sleduje poslance a ty, kteří dodržují stranickou linii, odměňuje silnými vyjednávacími pozicemi v legislativních spisech. Mezi takové odměny může podle dokumentu patřit výběr za zpravodaje, tedy poslance, který má na starosti přípravu společné pozice Evropského parlamentu, za stínového zpravodaje nebo mu dává jinou roli na blíže neurčenou dobu.
Pokud ale zpravodaj jde proti zájmům strany, může jím být jmenován někdo jiný, kdo ho zastoupí a obejde při jednání v parlamentu, varuje dokument. Ti, kteří nedodržují linii, nebudou po blíže nespecifikovanou dobu nominováni na klíčové pozice, stojí dále v dokumentu.
Tvrdá ruka vedení frakce
Tím frakce zajišťuje, že mezi europoslanci nedochází ke vzpourám. Politico připomnělo, že v minulém funkčním období se například irská delegace s vedením frakce rozešla a během velmi těsného hlasování podpořila kontroverzní zákon na podporu obnovy přírody, čímž nakonec umožnila, aby legislativa prošla, i když EPP byla velmi silně proti.
Španělští a slovinští europoslanci zase v listopadu hlasovali proti složení nové Evropské komise. Není ale jasné, jak tento krok ovlivnil jejich postavení ve frakci.
„Úzce spolupracujeme a slaďujeme se s našimi společnými cíli,“ vysvětlil pro Politico Lenaers, „zároveň však uznáváme právo členů hlasovat podle svého svědomí a politického přesvědčení“.
Podle Zdechovského mají podobné dokumenty všechny frakce v Evropském parlamentu. „Za 11 let, co jsem v EPP, jsem v životě nezažil, že by mě někdo tlačil, abych hlasoval proti svému svědomí,“ popsal pro FORUM 24 s tím, že jeho kolega Luděk Niedermayer (TOP 09) by ve frakci vůbec nemohl být, protože „nejvíc hlasoval v minulém období proti pozici EPP“.
Důsledky má podle dokumentu zveřejněného bruselským webem i to, když europoslanci zmeškají přidělený čas na vystoupení během plenárních rozprav, aniž by to oznámili 24 hodin předem. „Poslanci, kteří jsou na seznamu řečníků a neinformují o své nepřítomnosti na plenárním zasedání, nebudou mít v následujících šesti měsících přednostní čas na vystoupení,“ uvádí se v dokumentu a zákonodárcům hrozí, že pokud se to bude opakovat, budou zařazeni na takzvanou černou listinu.
Aby byla zajištěna disciplína, kontroluje EPP záznamy o hlasování zákonodárců podle politického pokynu vedení. Pro každého poslance a každou národní delegaci jsou sestavovány tabulky a grafy „podle měsíců, čtvrtletí nebo pololetí“, uvádí se v dokumentu.
Poslanci dostávají dvakrát ročně „osobní a důvěrný dopis“ s rozborem své účasti a hlasování ve výborech i na plenárním zasedání, který mohou porovnat s průměrem skupiny. Údaje jsou potom předávány předsednictvu skupiny, vedoucím národních delegací a koordinátorům v jednotlivých výborech. Využívají se „při přidělování zpráv“ ve výborech a při sestavování seznamu řečníků pro plenární zasedání.
Po každém plenárním zasedání sestavuje vedení EPP interní hodnocení, které rozděluje počet zákonodárců, kteří nedodrželi stranické pokyny, podle národností. Podle Lenaerse tyto procesy „zůstávají neustálou prací na vývoji vždy otevřené k diskusi a upřesnění, pokud to naši členové potřebují“.