Německá kancléřka Angela Merkelová podle bulvárního deníku Bild sdělila na interní schůzi Křesťanskodemokratické unie, že opatření v zemi by mohla být prodloužena až do dubna. Podle jiných zdrojů měla říct jen to, že se obává následujících týdnů. Je velmi znepokojena novou mutací koronaviru, která ve Velké Británii způsobuje vážné problémy.
Merkelová se měla podle agentury Reuters na schůzce nechat slyšet, že se obává následujícího období v Německu kvůli postupující koronavirové nákaze, zejména nové varianty koronaviru.
„Pokud se nám nepodaří zadržet tuto britskou mutaci viru, tak budeme mít do Velikonoc desetkrát více případů nákazy v zemi. Potřebujeme dalších 8–10 týdnů tvrdých opatření,“ měla říct Merkelová podle Bildu.
Agentuře Reuters však účastníci schůzky řekli, že o prodloužení přísného lockdownu výslovně nemluvila a zmínila jen desetinásobný nárůst počtu infekcí v Irsku. Kancléřka, stejně jako bavorský ministerský předseda Markus Söder, však opakovaně zdůrazňovala, že ani na konci ledna neexistuje žádná záruka, že opatření budou uvolněna.
Cílem je podle agentury Reuters snížit incidenci (nové infekce na 100 000 obyvatel za sedm dní) pod úroveň 50. Teprve poté by byly zdravotní orgány v zemi schopny znovu efektivně trasovat kontakty lidí s nemocí covid-19.
Němečtí odborníci jsou stále více znepokojeni novými variantami koronaviru. Zejména jeho mutací, která vznikla a ve velkém se šíří Velkou Británií. Počet nově nakažených tam v posledních týdnech prudce vzrostl a zejména Londýn se obává kolapsu zdravotnictví.
„Varianty B117 z Anglie a N501Y z Jižní Afriky ukazují, že i v Německu musíme zkoumat více genových sekvencí a hledat mutace. To je technicky možné, ale stojí to čas a peníze,“ varoval frankfurtský virolog Martin Stürmer.
Ministr zdravotnictví Jens Spahn chce podle zkušebního dokumentu nařídit testovacím laboratořím, aby analyzovaly každý desátý test na covid-19, zda neobsahuje podobné mutace. V současné době se toto prověřování děje pouze u přibližně každého 900. testu na koronavirus v Německu.