Nová omezení, která v Německu začala platit v noci na úterý, postihují gastronomii, sport i kulturu a právníci i soudy hovoří o vlně žalob.
Německo ve snaze omezit šíření koronaviru zavřelo na čtyři týdny restaurace, fitness i divadla. Restaurace mají podobně jako v Česku omezený provoz na výdej a rozvážku jídel. Provozovatelé se jen těžko smiřují s tím, že musejí mít zavřeno, přestože dodržovali veškerá dosavadní hygienická opatření. Jen během pondělního dopoledne podali desítky návrhů na předběžná opatření i žalob na stát.
Podnikatelům, kteří v souvislosti s vyhlášenými restrikcemi museli zavřít, přislíbila spolková vláda kompenzace ztrát do výše 75 procent výdělku, jaký vykázali za stejný měsíc v loňském roce. Server Focus Online nicméně uvádí, že správní soudy už zaznamenávají vlnu spěšných řízení. V Berlíně za pondělní dopoledne, kdy nařízení o „Lockdownu Lite“, jak mu mezitím začali přezdívat, nabylo účinnosti, zaznamenaly správní soudy desítky návrhů na předběžná opatření.
Zmíněný zdroj s odvoláním na mluvčího bavorského správního soudu uvádí, že jen tato instituce eviduje 13 návrhů na předběžná opatření a dvě žaloby proti novým restrikcím. V Severním Porýní-Vestfálsku je to pak 20 návrhů na předběžná opatření, přičemž je podávají majitelé podniků rozmanitého zaměření od restaurací, různých sportovišť a tetovacích salonů přes taneční nebo tenisové školy až po nevěstinec.
Na soudy se obracejí především majitelé zavřených restaurací a hotelů, kromě nich ale také majitelé provozoven fitness, pořadatelé zrušených koncertů, případně i rodiny nebo jednotlivci, kteří se nesmířili se zmařenými plány na dovolenou.
Podle experta na trestní právo Arndta W. Kempgense z Gelsenkirchenu má část žalob naději na úspěch. Termíny, kdy padnou první verdikty, správní soudy nedokázaly určit, Kempgens však první z nich očekává už tento týden.