Český premiér Petr Fiala v neděli 18. září brzy odpoledne přiletěl do Londýna, aby se zúčastnil pohřbu královny Alžběty II. a recepce nového krále Karla III. Na pondělním pohřbu nejdéle vládnoucí britské panovnice se očekává zhruba 500 hlav států a vlád a členů zahraničních panovnických rodů.
Americký prezident Joe Biden přiletěl v sobotu pozdě večer, ze zemí Commonwealthu již dorazil kanadský premiér Justin Trudeau, australský premiér Anthony Albanese a předsedkyně vlády Nového Zélandu Jacinda Ardernová.
Mezi dalšími evropskými hosty budou mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, italský prezident Sergio Mattarella či irský prezident Michael D. Higgins a taoiseach (irský titul pro předsedu vlády) Micheál Martin. Očekává se, že se mnoho hostů před pohřbem pokloní rakvi s královnou ve Westminsterském paláci a podepíše se do kondolenční knihy.
Hlavním bodem nedělního programu v Londýně v předvečer státního pohřbu bude slavnostní recepce, kterou v Buckinghamském paláci pro zahraniční smuteční hosty, včetně Petra Fialy, pořádá král Karel III. Pro mnoho lídrů to bude jediná příležitost ke společným rozhovorům.
Pozvání některých osob na pohřeb vyvolalo pozdvižení. Jde například o saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, který je obviňován z toho, že nařídil vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu v roce 2018. Korunní princ a jeho vláda toto obvinění odmítají.
Snoubenka zavražděného novináře Hatice Cengizová pozvání saúdskoarabského korunního prince na pohřeb označila za skvrnu na památce zesnulé panovnice. Kritiku vyvolalo také pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jelikož čínská vláda je obviňována ze zločinů proti lidskosti. Si se však pohřbu nezúčastní, místo něj dorazí viceprezident Wang Čchi-šan.
Pozvánku na smuteční obřad neobdrželi zástupci Ruska, Běloruska, Sýrie, Barmy, Venezuely a Afghánistánu. Pouze na úrovni velvyslanců mohou být zastoupeny Írán, Severní Korea a Nikaragua.
Média původně informovala, že Biden s Trussovou se v neděli neformálně setkají v Downing Street. List The Guardian ale s odkazem na zástupce obou zemí píše, že schůzka byla přesunuta na středu a lídři tedy budou jednat v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění OSN.
Zdroje z obou zemí tvrdí, že to má umožnit hlubší bilaterální rozhovor a že nejde o důsledek sporů. The Guardian ale v této souvislosti píše, že zatímco Biden s Trussovou sdílí názory pokud jde o tvrdý přístup k Rusku za jeho invazi na Ukrajinu či ohledně postupu proti čínské rozpínavosti, má s ní neshody týkající se Severního Irska.
Takzvaný protokol o Severním Irsku je jedním z pilířů brexitové dohody mezi Británií a EU. Upravuje mimo jiné celní kontroly zboží přepravovaného z britské pevniny do Severního Irska, což má umožnit, aby severoirská hranice s Irskou republikou zůstala otevřená.
S argumentem, že protokol je pro britské podniky příliš velkou zátěží, Trussová navrhla jednostranně zrušit některé části dohody. Washington varoval, že podobné kroky „by neprospěly“ obchodní dohodě mezi USA a Spojeným královstvím.
Očekává se, že Biden, který je hrdý na své irské kořeny, dá najevo odhodlání bránit Velkopáteční dohodu z roku 1998, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku, a vyzve Trussovou, aby pokračovala v jednání s Bruselem, píše The Guardian.