Lososa pocházejícího z farmy bychom podle odborníků měli konzumovat nanejvýš dvakrát do roka. Stísněný prostor chovných boxů totiž přitahuje mimo jiné lososí vši, které roznášejí infekci. Na farmách v Norsku loni uhynula každá šestá ryba, což je dosavadní rekord. Poprvé byly analyzovány příčiny vysoké úmrtnosti.
Podél norského pobřeží žije v chovných boxech 450 milionů lososů atlantských, což je více než polovina světové produkce. Loni jich země vyvezla nejvíc v historii, v přepočtu za 262 miliardy Kč. Podle výroční zprávy Norského veterinárního institutu o zdraví ryb každý šestý losos a v některých oblastech dokonce každý čtvrtý v chovu uhynul kvůli zranění nebo infekcím. Celkem šlo o téměř 63 milionů ryb.
„To jsou obrovské ztráty,“ řekla deníku Dagens Nyheter Ingunn Sommersetová z Norského veterinárního institutu. „Doufáme, že zpráva povede k jasnějším pravidlům pro zacházení s rybami,“ dodala. Pokud člověk volně žijící zvířata umístí do chovného boxu, je podle ní jeho povinností dohlédnout na to, aby se jim dařilo co nejlépe.
Kromě vředů způsobených bakteriemi jsou v intenzivních chovech problémem lososí vši, kterým se ve stísněných boxech dobře daří. „Když malí volně žijící lososi vyplouvají z řek do moře, míjejí chovné farmy, kde je spousta vší, které napadají i volně žijící ryby,“ vysvětlila odbornice. Když se míra zamoření chovu přiblíží stanovenému limitu, je třeba se vší zbavit. Vzhledem k tomu, že léky už na vši nepůsobí, nastupují mechanické metody, které lososům na zdraví nepřidávají.
Aby se vši uvolnily, ryby se ponořují do vody, která může mít i 34 stupňů Celsia. Studie ukazují, že to lososům působí bolest. Někdy po této proceduře během několika dní uhynou. V takových případech se chovatelé rozhodnou ryby rovnou zabít. Žádné statistiky však nemají veterináři k dispozici, což vnímají jako problém, na něhož také upozornili.
„Pro lososa z norských chovů platí doporučení jíst ho jednou nebo dvakrát ročně,“ uvedla Inger Melanderová, odbornice ze Světového fondu na ochranu přírody. K opatrné konzumaci vyzývá zvláště v případech, kdy má ryba z farmy žlutý odstín. To podle ní svědčí o tom, že s chovem není něco v pořádku.