Jakou podobu by měl mít jejich stát? Na tuto otázku odpovídá výzkum veřejného mínění, který ve dnech 13. až 15. října uspořádala Al-Najah National University v Nábulusu na Západním břehu.
Dotazováno bylo 1362 respondentů z obou částí autonomie, tedy jak ze Západního břehu (WB), tak z Pásma Gazy (GS).
Výsledek šetření může do jisté míry překvapit.
- 46 procent dotázaných, z toho 52 procent na WB a 36 procent v GS by dalo přednost palestinsko-jordánské konfederaci založené na dvoustátním principu se silnými institucionálními vazbami.
- 36 procent respondentů (40/29,4) by preferovalo jako hranici linii příměří platnou v době před šestidenní válkou 1967, přičemž:
- pouze 22 procent z nich (24/18) se by souhlasilo s drobnou územní výměnou (rozuměj s Izraelem).
- A konečně 18 procent(19/16) respondentů vyslovilo souhlas s principem „jeden stát pro dva národy“, tedy pro Araby a Židy (myšleno na celém teritoriu někdejší mandátní Palestiny).
Jak patrno, v představách řadových palestinských Arabů existuje několik variant řešení, pokud jde o teritoriální uspořádání v rámci konečného mírového narovnání. Vezmeme-li do úvahy, že své představy má také židovské obyvatelstvo v Izraeli a v Judeji a Samaří, nezbývá než konstatovat, že jednání o vyřešení této části arabsko-izraelského konfliktu budou mimořádně složitá. Budoucí čas je na místě, neboť Izraelci stále čekají, až se reprezentace palestinských Arabů uvolí zasednout s nimi ke společnému stolu. Pozvání z Jeruzaléma k rozhovorům stále platí.