Určen je pro děti ve věku od osmi do třinácti let. Nachází se ve městě Mašhad. A čím se v něm malí návštěvníci baví?
Mašhad je druhé největší město v Íránu. Už to, že jde o íránskou záležitost, napovídá, že program v parku se bude poněkud lišit od toho, co by odpovídalo představě člověka ze Západu. Jeho obsahem je indoktrinace a šíření nenávisti. Od dětského věku.
Známe to z jiné části muslimského světa. Malí palestinští Arabové se také učí nenávidět a zabíjet Židy. V Mašhadu to v principu není jiné.
Park sestává z dvanácti zastavení, kde se děti pod vedením svého velitele učí základům šíitského islámu, principům islámské právní vědy. Další lekcí je poslání íránské islámské revoluce (protišáhovský převrat v roce 1979), zastavení Svatá obrana je věnováno válce s Irákem v letech 1980–1988. A tak podobně.
Je jim vštěpováno, kdo je nepřítel: nejen Islámský stát, ale také Izrael, USA, saúdská královská rodina. K oblíbeným činnostem patří šlapání na izraelskou vlajku nebo na podobizny amerického prezidenta Obamy, ministra zahraničí Kerryho nebo izraelského premiéra Netanjahua. A nejen to. Děti mohou „odpalovat“ plastové střely nebo střílet plastovými náboji z AK-47 a jiných zbraní na cíle, jako je Netanjahu, izraelská a americká vlajka, podobizny bojovníků Islámského státu či členů saúdského královského dvora.
Na závěr této „bojovky“ musí se zavázanýma očima trefit míčem izraelskou vlajku vytvořenou z puzzle, které se pak rozsype. Za odměnu pak mohou z puzzle sestavit vlajku íránskou (zpráva neříká, jestli také se zavázanými očima).
Nenávist vůči těm, koho vládnoucí ajatolláhovský režim označí za nepřítele (v jednom pytli jsou skuteční teroristé, vládci totalitní monarchie i představitelé demokratických států), je íránským dětem vštěpována do hlavy od osmi let, a to způsobem, který v nich nutně zanechá neblahé následky. Je to vlastně příznačné: V muslimském světě to pak zhusta vypadá tak (viz Sýrie), že všichni bojují proti všem a k tomu na smrt nenávidí Izrael a Spojené státy.
Co z takto vedené generace může vyrůst a vzejít? Národ, kterého se máme bát? Mnohé z těchto dětí budou přece, až přijde čas, v Íránu vládnout. V zemi, která má ambici získat jadernou zbraň (současnou dohodou o jeho nukleárním programu bychom se neměli nechat ošálit) a jehož představitele vyhrožují Izraeli vymazáním z politické mapy Blízkého východu.
Co se v tomto „zábavním“ parku děti naučí především? Nenávidět. A o to jde.
Mějme to na paměti.
Podívejme se, jak ta obludnost začíná a vypadá. Zdrojem obrázků je MEMRI – Výzkumný institut monitorující blízkovýchodní média.
Článek vyšel na autorově blogu.