Čím více přemýšlím nad čtvrtečním (1/9) rozsudkem v kauze „Kaslová vs Zeman“, tím více chápu rozhořčení Peroutkovy vnučky. Má, již tak chabá důvěra v českou justici byla opět otřesena. Domníval jsem se, že pravda má poněkud jinou podobu, než jak se to jeví po výroku soudce Novosada. Ten (výrok) poněkud připomíná vtip „vy zase lynčujete černochy“.
Přitom se vše zdálo být tak prosté!
Prezident Zeman 27. ledna 2015 veřejně řekl:
- Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.“
Jak se ukázalo, ani jedno není pravda. Článek „Hitler je gentleman“ se ani po více než roce a půl nenašel, což znamená, že Miloš Zeman řekl veřejně nepravdu. Tedy veřejně lhal. Za své lživé tvrzení o FP se musí žalující straně (Terezii Kaslové) omluvit. Potud je vše v pořádku.
Miloš Zeman dále tvrdil, že FP po Mnichovu 1938 napsal onu větu o andělech a vlcích. Také to je lež, neb bylo dokázáno, že autorem této věty je někdo jiný. Logicky by se tedy měl omluvit i za toto nepravdivé tvrzení. Podle soudce Novosada ovšem nikoli, neboť „byť tento obrat nebyl přímo použit, říká ve článcích skoro to samé“.
To je přesně ten důvod, proč si připíjet nejen na zdraví, ale také na to, abychom se nedostali do soukolí české justice. Soudce nad jasnou lží zavírá oči a poukazuje na to, že FP jinde říká „skoro to samé“. Jenomže Miloš Zeman necitoval „skoro to samé odjinud“, ale přisoudil Peroutkovi větu, kterou prokazatelně neřekl. Tedy o Peroutkovi lhal – a za to by se měl omluvit (říká zdravý selský rozum). Soud přece nebyl o tom, co FP „napsal jinde“, ale o konkrétních výrocích hlavy státu na mezinárodní konferenci konané v Praze 27. ledna 2015.
V této kauze jde přece o to, že Miloš Zeman své přesvědčení, že Peroutka byl fascinován nacismem, podpořil lživými argumenty, a to veřejně „před celým světem“ – nikoli o to, jestli v dobových článcích FP jsou nebo nejsou antisemitské pasáže, což je úplně jiné téma a spíše pro historiky a politology než pro soudce.
Tisíckrát jsme slyšeli, že rozhodnutí nezávislého soudu je nutné respektovat. Ano – někdy je to ale těžší než překročit vlastní stín.