Byl to takový rozumný komunista. Nepřeháněl to s ideologií, nevypadal jako bolševický fanatik a staral se hlavně o ekonomiku. Takový image si vypěstoval normalizační předseda federální vlády Lubomír Štrougal. Možná se mohl stát i českým Gorbačovem, který by sice uvolnil Čechům a Slovákům šrouby, ale na druhou stranu by to tak nepřehnal jako poslední sovětský vůdce. Takhle sám sebe Štrougal vykresluje ve svých pamětech.
[ctete postid=“244384″ title=“Speciál FORUM mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích. Změnil Česko a není líp“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://www.forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Nyní se pětadevadesátiletý Štrougal může ještě klidně dočkat soudu nebo třeba i vězení za zločiny, u kterých prokazatelně z logiky výkonu své funkce hrál podstatnou roli. Seděl by na lavici obžalovaných s Miloušem Jakešem, který ho při volbě generálního tajemníka po Husákově politickém ústupu v roce 1987 trumfl a pak vyhodil z vlády.
Speciální česko-německá komise nyní prověřuje odpovědnost někdejšího politického vedení předlistopadového Československa a také konkrétních pohraničníků za tragická úmrtí lidí na československo-německých hranicích. Ti byli zastřeleni, když chtěli utéct z diktatury do svobodného světa.
Za desítky těchto vražd nebyl dosud nikdo potrestán. A co je horší, někteří příslušníci Pohraniční stráže byli dokonce často i odměněni. Tím bylo jasně řečeno, co se od pohraničníků žádá.
Česko-německá komise vydala informaci, že se ale nezabývá jen zodpovědností řadových vojáků, nýbrž chce postavit před soud i jejich velitele, generály, a zejména nejvyšší politické představitele, kteří nesou za fungování celého systému tu hlavní odpovědnost. Za tyto zločiny by nesl zjevně hlavní vinu normalizační vůdce KSČ a někdejší prezident ČSSR Gustáv Husák, který ale krátce po Listopadu zemřel. Hned na druhém místě stojí jméno předsedy federální vlády Lubomíra Štrougala, jehož vláda ostrahu hranic na linii železné opony organizovala od počátku sedmdesátých let a vydávala pokyny, jak mají vojáci jednat, když chce někdo hranici překonat. Až na dalším místě je bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který nesl hlavní zodpovědnost teprve v posledních dvou letech totalitního režimu.
Lubomír Štrougal představuje pro starší generaci Čechů politika, který se po napadení Československa sovětskou armádou nezkompromitoval přímou kolaborací s okupanty a pak na sebe vzal „těžký úkol“ zadržovat sovětskou nadvládu a hledat rozumná řešení. Ve skutečnosti ale stál v čele normalizačního režimu, který šikanoval a zavíral nepohodlné občany a také zabíjel lidi na hranicích.
Jistě, nebyl to primitivní fanatik jako třeba Vasil Biľak či Milouš Jakeš, kteří sloužili Moskvě zcela přímočaře. Možná je ale Štrougal vzhledem ke své nepopiratelné inteligenci a svým schopnostem zakrývat pravou podstatu normalizačního režimu vinen ještě horším způsobem. Na zavírání starců do vězení není nic, po čem by člověk toužil. Stačilo by jen, kdyby nějaký soud konečně řekl, že vina za zločiny na hranicích komunistického Československa má konkrétní a jmenovité viníky. Už to by pomohlo k povědomí o spravedlnosti.