Když byli v neděli Karlíně zadrženi manželé Oleg Vorotnikov a Natalija Sokolová, členové ruské disidentské skupiny Vojna, která se v Rusku stala známou zejména dílem Úd v zajetí FSB, kdy namalovala obří penis na zdvíhací most naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB, řadu lidí postup českých úřadů zaskočil. Možnost vydání manželů do Ruska odmítl i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Pak se ale dojemný příběh o nonkomformním umělci začal bortit jako domeček z karet. Vorotnikova české úřady nezatkly na základě zatykače v Rusku, ale protože s manželkou kradl v Albertu. Včera pak vyšel rozhovor pro Aktuálně, kde Vorotnikov šokoval nejen bohorovností, s jakou se ke způsobu života krádeže běžně zahrnujícímu přiznával, ale také svými politickými názory – ty jsou totiž všechno, jen ne protiputinovské.
Přitom právě na základě historky o útěku před Putinovým režimem se v pomoci rodině se třemi dětmi angažovala především známá česká umělecká skupina Ztohoven. A nebyla to rozhodně pomoc nepatrná, naopak. O rodinu Vorotnikových pečovali soustavně a snažili se jí život v ilegalitě co nejvíce ulehčit. Nechme hovořit spoluzakladatele skupiny Romana Týce:
„… skupina Ztohoven (…) ubytovává, vybavuje byt, zařizuje, živí, kupuje jízdenky, vyjednává lékaře, zubaře, právníky, instituce a nevím co ještě lidem, kteří to považují za samozřejmost. Postupně rodina Olega Vorotnikova bydlela na čtyřech místech, a vždy to byl problém, a my si naivně mysleli, že to jsou prostě jen jiné kulturní zvyky, i když po tom, co se vloupali do bytu jednoho z přátel, a později do ateliéru v Českém Krumlově, jsem začínal přehodnocovat svůj postoj. Když jsme vymýšleli to, jakou prací by nám mohli finančně ulehčit, tak práci z ideových důvodů odmítali.“
Oleg Vorotnikov je muž zvláštního ražení. Podle autorů inkriminovaného rozhovoru pro Aktuálně Lukáše Prchala a Michaela Švece je to manipulátor, který „v různých hodinách, dnech, letech poskytuje naprosto rozdílná stanoviska“. Rád šokuje. Když řekne něco opravdu ostudného, rozzáří se mu oči a zasměje se. Pomoc je pro něj nároková, že se pro něj a jeho rodinu mnoho lidí obětovalo na základě jeho mystifikace, vůbec neřeší.
Je to anarchista, ultralevičák, nevyhovuje mu vláda a zákony v žádné existující podobě. Že krade? Ale ne, jen osvobozuje věci od jejich ceny. Kdo to nechápe, ten je přízemní. Pro Vladimira Putina má jen slova chvály, jako pro člověka, který sjednotil ruský národ a pozvedl ho z prachu. Vzhlíží k Sovětskému svazu jako k protiváze amerického imperialismu, který se po jeho rozpadu začal rozmáhat a postupně zničil, co mohl, včetně střední a východní Evropy.
Pokud proti Putinovi něco má, pak jen to, že je představitelem vlády. Vlády, která po Olegu Vorotnikovi vyžaduje doklady, zdravotní pojištění, vzdělání pro děti a to, aby nekradl. Jak maloměšťácké. To samé po něm ovšem vyžadují i v Evropě, takže se raději vrátí do Ruska, protože tam to má tak nějak radši. Vrátit se do Ruska si sám Vorotnikov přeje a my bychom mu v tom neměli bránit.
A co si z případu „ruského disidenta“ vzít? Minimálně to, že v každé společnosti, ať už je demokratická, nebo autokratická, se vyskytují lidé, kteří odmítají přijímat pravidla slušného mezilidského soužití, jakým je například primitivní zásada, že každá věc někomu patří a neradno ji brát bez jeho souhlasu. A že i kdyby nakrásně kradli v protestu proti Putinovi, pořád by to byla – krádež.