O exkluzivním průzkumu ministerstva zemědělství „o dvojí kvalitě potravin“ se už popsalo hodně webových stránek. Zkusme se ale posunout o úroveň výš a podívat se na to, proč si ministerstvo takové srovnání objednalo, jaký mělo cíl, jak vyznívá a komu poslouží.
Cílem zřejmě nebylo ukázat na to, že naše česká produkce je nejméně stejně kvalitní jako cizí, ale naopak ukázat, jak nás starší státy EU (ve srovnání zastoupené německými a rakouskými výrobky) diskriminují. Když si pozorně přečteme výsledky průzkumu dostupné z webu MZe, zjistíme sice, že některé výrobky jsou na západ a na jih od nás o něco kvalitnější, ale jiné jsou zase lepší u nás, a tak, i když různé – nepříliš výrazné – rozdíly existují, nejde o žádnou tragédii.
Navíc ne každý rozdíl znamená rozdíl v kvalitě, jen jde o poněkud jiné složení. To by ale zřejmě nevyhovovalo záměru pana ministra Jurečky, a tak titulek na ministerském webu po dvojtečce hned uvádí dva nejviditelnější rozdíly v neprospěch zboží uváděného pod stejnou značkou na náš trh: „Kuřecí separát místo vepřového v luncheon meatu a méně masa v rybích prstech“.
Není to poprvé, kdy se ministerstvo snaží dokázat, že dovezené potraviny nejsou tak kvalitní jako české. Jeho zájem se už dlouho soustřeďuje na potraviny z Polska, kterých je v našich supermarketech hodně. Svého času dokonce vyšlo najevo, že potravinářská inspekce zřejmě dostala instrukci přednostně se na polské potraviny zaměřovat. V tomto novém průzkumu ale jde o něco jiného.
Nevíme, kde přesně jsou podniky, které testované potraviny (a prací prášky) vyrábějí – možná právě v zemích na východ od německých hranic, ale patří zahraničním, nejspíše německým a rakouským firmám. Tedy firmám z takzvaných starších členských států EU. Takže další kamínek do mozaiky toho, jak nás EU diskriminuje.
O tom, jak mají výsledky průzkumu vyznít, nenechává tisková zpráva MZe nikoho na pochybách a novináři značné části médií se toho ochotně chytili: jsme „popelnicí Evropy“. Nic proti propagaci českých potravin, ale uvedený průzkum vůbec české potraviny nepropaguje, jen měl za zřejmý cíl skandalizovat praxi zahraničních výrobců, kteří na náš trh pod stejnou značkou dodávají zboží, které nemá vždy totožné složení s tím, co se prodává v Německu nebo Rakousku.
Česká televize si k tématu pozvala agrárního novináře Petra Havla a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Havel zastával rozumný názor, že jde o okrajový problém, který zdaleka není typický. Nikoho ovšem nepřekvapí, že pro Faltýnka šlo o docela zásadní věc a dovážíme nekvalitní potraviny. Proč kupovat výrobky zahraničních značek, když máme dostatek kvalitních českých? Zejména těch z Agrofertu, chtělo by se říci.
Celkové vyznění je ovšem opět protievropské: pořád nám něco přikazují, zakazují, a ještě musíme kupovat pochybné potraviny. Opět tedy laciný útok na city malého českého člověka. Pan ministr nám ukazuje, jak se nás zastává, je před volbami. Vnucuje se ovšem myšlenka, jestli zde Jurečka spíš než své KDU-ČSL nepomohl víc Babišovu ANO.