
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko FOTO: ČTK/AP/Sergei Guneyev
FOTO: ČTK/AP/Sergei Guneyev

Prezident Alexandr Lukašenko varoval před jaderným útokem, pokud dojde k napadení Běloruska. „Pokud vstoupíte na hranici státu, reakce bude okamžitá. Na jaderné zbraně ani na nic jiného se dívat nebudu,“ řekl podle státní zpravodajské agentury BelTA. Na rozmístění jaderných hlavic na území Běloruska se Lukašenko dohodl se svým ruským protějškem v březnu loňského roku. Lukašenko po Putinovi žádá i rozmístění nových raket středního doletu Orešnik.
„Mnoho lidí to odmítá jako vtip a říká, že nikdo nic nepřivezl,“ popsal Lukašenko. „My jsme to udělali. To, že (odpůrci, pozn. red.) říkají, že je to vtip, znamená, že jim to uniklo. Ani si nevšimli, jak jsme je sem přivezli,“ dodal běloruský prezident s tím, že na území země je více než dvanáct ruských jaderných hlavic.
Alexandr Lukašenko tato slova pronesl v odpovědi na otázku týkající se plánů na umístění ruského raketového systému Orešnik. Novou raketu středního doletu Rusové minulý měsíc vyzkoušeli v bojových podmínkách při útoku na ukrajinské město Dnipro, což Moskva následně označila za výstražný signál Západu.
V pátek během setkání v Minsku Lukašenko žádal Vladimira Putina, aby v Bělorusku rozmístil rakety Orešnik. „Chci vás veřejně požádat, aby nové zbraňové systémy, především orešnik, byly rozmístěny na území Běloruska,“ řekl Lukašenko a usoudil, že v takovém případě by možné cíle měl určovat Minsk. „Máme určitá místa, kde můžeme tyto zbraně rozmístit. Pouze s jedinou podmínkou, že cíle pro tyto zbraně stanoví vojenské a politické vedení Běloruska,“ prohlásil.
Tyto střely budou zařazeny do výzbroje ozbrojených sil Ruska a Běloruska souběžně, odvětil Putin. Během setkání oba státníci podepsali dohodu o bezpečnostních zárukách.
„Použití jaderných zbraní je velká odpovědnost. Po Hirošimě a Nagasaki ještě nikdo nestiskl červené tlačítko,“ řekl Alexandr Lukašenko v úterý na setkání se zaměstnanci podniku vyrábějícího hasičské a speciální vozy ve městě Barysaŭ nedaleko Minsku. „Ale varoval jsem všechny nepřátele, přátele a rivaly: pokud vstoupíte na hranici státu, reakce bude okamžitá. Na jaderné zbraně ani na nic jiného se dívat nebudu,“ varoval.
„Na tom jsme se s Rusy dohodli ještě předtím, než nám vrátili jaderné zbraně. Nejde ještě o zbraně, kterých jsme se kdysi zřekli. To byly strategické zbraně. Toto jsou taktické jaderné zbraně. I když pravděpodobně pětkrát silnější než orešnik,“ uzavřel Lukašenko podle agentury BelTA.
Ruské jaderné zbraně na území Běloruska
Moskva a Minsk se dohodly na rozmístění taktických jaderných zbraní na území Běloruska v březnu loňského roku. Podle Vladimira Putina tím Moskva reagovala na oznámení Británie, která v té době chtěla na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu. O rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku Putin rozhodl na žádost běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Oznámení ruského prezidenta vyvolalo ostrou kritiku řady západních zemí, podle nichž jde mimo jiné o porušení dohod o nešíření jaderných zbraní. NATO odsoudilo „nebezpečnou a nezodpovědnou jadernou rétoriku“ Ruska, zatímco Evropská unie pohrozila Minsku novými sankcemi, pokud bude rozmístění pokračovat.
„Ruské plány taková reakce rozhodně neovlivní,“ řekl kremelský mluvčí. Putin podle něj již „vše vysvětlil“, a proto k této věci není co dodat. V kontextu rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku Čína ústy mluvčí svého ministerstva zahraničí Mao Ning vyzvala, aby jaderné mocnosti snížily nebezpečí vzájemného konfliktu.
Bělorusko se zúčastnilo i ruského jaderného cvičení v květnu letošního roku. „Pořádáme je pravidelně,“ prohlásil Putin. „Tentokrát se konají ve třech etapách. Ve druhé etapě se k nim připojí naši běloruští kolegové,“ oznámil ruský prezident.
Jak už deník FORUM 24 informoval, Alexandr Lukašenko nedávno prohlásil, že Ukrajina by měla radost, pokud by Rusko použilo jaderné zbraně na jejím území. „Obáváme se, že eskalace ze strany Ukrajiny je pokusem donutit Rusko k asymetrickým akcím. Uvažujme o použití jaderných zbraní. Jsem přesvědčen, že Ukrajina by byla ráda, kdybychom tam Rusko nebo my použili taktické jaderné zbraně. To by jim udělalo radost,“ řekl Lukašenko.
Lukašenko dodal, že použití jaderných zbraní by Rusko a Bělorusko připravilo o spojence. „Pak by nám pravděpodobně zbylo jen málo spojenců. Obecně by nám nezbyly žádné sympatizující země. Protože by se podílely na tom, co se děje,“ řekl. „Za druhé, jsou to jaderné zbraně. Už jsme si vytvořili určitý negativní obraz ohledně těchto jaderných zbraní. Takže nás chtějí dotlačit (abychom to udělali, pozn. red.),“ uzavřel běloruský vůdce.
Lukašenkův režim v počáteční fázi invaze poskytl území Běloruska ruským pozemním vojskům, která z něho vedla ofenzivu na Kyjev. Ukrajina se obává, že by se Bělorusko mohlo do války zapojit na straně Ruska ještě intenzivněji.