„Je zajímavé sledovat reakce a prohlášení uvnitř Ruska i jeho sousedů na pozadí vojenských akcí v ruské Kurské oblasti. V současné době lze situaci označit za ‚vyčkávací‘. Lidově řečeno – ‚strategické vyčkávání‘. Toto čekání se však může stát bodem obratu,“ napsal Geraščenko na síti X.
Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra v letech 2021 až 2023 a zakladatel Institutu budoucnosti, si všímá, že prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev zveřejnil v předvečer tradičního setkání hlav pěti středoasijských států článek, kde upozornil na nutnost chránit a posilovat středoasijskou identitu. Kromě toho ale nastolil i otázku regionální bezpečnostní architektury, v níž by Střední Asie vystupovala jako subjekt.
„Hlavní myšlenkou je, že probíhá proces deglobalizace, region je nestabilní a užší spolupráce je nezbytná, aby přežil turbulence a do budoucna vstoupil se silnou pozicí.
Hlavní výhodou regionu je jeho mládí a přírodní zdroje. Posílením regionu je možné je výhodněji proměnit,“ reprodukuje Tokajevovy myšlenky Geraščenko, který v tom vidí „mírné distancování se od problematického Ruska“.
Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko se ve čtvrtek v Minsku setkal s účastníky schůzky ministrů vnitra Společenství nezávislých států, kde o Kursku nepadlo ani slovo, ačkoli Lukašenko na Tokajevův projev zjevně reagoval.
„Vytkl účastníkům, že se snaží distancovat od Ruska, vydělat na sankcích (mimochodem, to dělá on sám), vyzval je, aby se sjednotili kolem Ruska, a vyjádřil obavy, že pokud se Rusko zhroutí, stáhne všechny na dno. Zjevně si uvědomuje, že po Putinovi bude příštím souzeným on. Kadyrov už tři dny mlčí. Ke Kursku se nijak nevyjádřil. Nezmínil se ani o jednotce Achmat, která měla na starosti obranu hranic v Kurské oblasti.“ V pátek odpoledne Kadyrov řekl, že „bychom měli počkat ještě dva nebo tři dny“.
Podle Geraščenka tedy většina čeká na vývoj situace a počítá své výhody.
„A čím déle bude toto vyčkávání trvat, tím nebezpečnější a odvážnější myšlenky budou přicházet na mysl Putinovu okolí a jeho spojencům. Je docela možné, že dochází k psychologickému zlomu, a to nejen mezi Putinovým okolím – i mezi ukrajinskými spojenci v jejich vnímání Putina a Ruska,“ soudí analytik.