Zatímco demonstrace v Bělorusku sílí, stále více tamních analytiků předpokládá, že samozvaný prezident Lukašenko vystupňuje represe, s jejichž pomocí se pokouší držet u moci.
Podle běloruského analytika Severyna Květkovského je režim protesty naprosto zaskočený. „Nikdo, natožpak úřady nemohl předvídat, co se nyní děje,“ popsal ruskojazyčné televizní stanici Current Time provozované v rámci společného projektu Rádia Svobodná Evropa a Hlasu Ameriky.
Květkovský je přesvědčený o tom, že se demonstranti nevzdají. „Je to tady. Právě sledujete konec Lukašenkova režimu,“ ujišťuje analytik, který se však zároveň obává toho, že diktátor ještě vydá rozkaz k popravám a „dalším hrozným věcem“.
Napětí poroste i podle Arsena Sivitského, ředitele Centra zahraničně politických strategických studií v Minsku. I z jeho pohledu se Lukašenko „pravděpodobně pokusí zvládnout krizi silou“, přičemž konkrétně zmiňuje možnost, že režim vyhlásí stav ohrožení či dokonce stanné právo, myslí si a dodává, že zvláštní sílu protestům propůjčují rostoucí počty stávkujících dělníků.
Sivitský poukazuje na proměnu agendy protestujících. „Ještě před několika dny byly hlavním motivací protestů bezpráví a krvavá brutalita bezpečnostních složek. Teď však mají jasné politické cíle – požadavek, aby Lukašenko odstoupil, a vyhlášení nových prezidentských voleb.“
Další vývoj záleží na tom, jak se zachová policie, armáda a další součásti represivního aparátu, jejichž příslušníci už dílem vypovídají režimu poslušnost a zveřejňují videa, na nichž vyhazují své uniformy. Podle Květkovského je možné cokoli od možnosti, že se přidají k protestujícím, či zaujmou neutrální pozici, anebo rozpoutají masové represe s popravami.
Podle mezinárodní tajemnice nezávislého běloruského obchodního sdružení Lizavety Merliak povolební protestní hnutí promění Bělorusko bez ohledu na to, zda se Lukašenko ještě udrží u moci či nikoli. Pokud ano, bude ovšem nucený uchýlit se k ještě tvrdším represím než doposud, neboť „bude muset přimět k poslušnosti miliony disidentů“, upozorňuje analytička, podle níž na mapě Evropy právě vzniká nová země – namísto apatického, spícího Běloruska má jít o zemi s obyvateli usilujícími o svobodu a demokracii.