Ukrajina se podle náměstka ministra vnitra Jevhenije Jenina připravuje na scénář, v němž se do agresivní války proti jeho zemi zapojí přímo i Bělorusko. Tamní diktátor Alexandr Lukašenko politiku Vladimira Putina dlouhodobě podporuje.
Podle Jenina se Bělorusko už v současnosti do značné míry podílí na agresi proti Ukrajině, ale přesto nejsou přímo zapojeny tamní vojenské jednotky. Řekl to v rozhovoru pro server Telegraph.
„Bělorusko je mladší sestra Ruska. Běloruské úřady již poskytly své území pro průjezd vojsk, pro raketovou a dělostřeleckou palbu, pro ošetření raněných, a dokonce i pro odvoz kořisti z Ruska. Podle všech válečných zákonů se Bělorusko již dávno připojilo k vojenské agresi, prohlásil Jenin. Podle něj však může být běloruská role ve válce ještě mnohem aktivnější. Běloruský diktátor Lukašenko se sice všemožně vyhýbá aktivnějšímu zapojení do ruské války proti Ukrajině, ale to nemusí být donekonečna. „Nevylučujeme, že Rusko může Bělorusko přinutit, a proto musíme počítat s nejhoršími scénáři,“ naznačil možný vývoj Jenin.
Podle ukrajinské rozvědky i jejích západních protějšků mohou z Běloruska na území Ukrajiny pronikat sabotážní a průzkumné skupiny s nejrůznějšími úkoly. Od analýzy dopravních tras a modelování možných směrů pohybu těžké techniky přes studium úrovně vybavení ukrajinských ženijních zařízení, přípravu sabotáží, vyhledávání ochotných kolaborantů mezi místním obyvatelstvem až po přípravu teroristických útoků na vojenskou, ale i civilní infrastrukturu.
Podle generálního štábu se k 22. červenci situace na hranicích s Běloruskem nijak výrazně nezměnila. Lhůta pro prověření bojové připravenosti běloruských ozbrojených sil byla prodloužena do 31. července letošního roku. Podle ukrajinských zdrojů je armáda Běloruska vcelku dobře připravena na obranné operace, ale na rozsáhlé útočné operace kvůli nedostatku reálných bojových zkušeností zatím stále nemá. Ovšem Putin může Lukašenka donutit, aby Ukrajinu také napadl.