Ministerstvo financí USA oznámilo nové sankce proti Bělorusku. Kromě dalších dvou státních podniků a devíti fyzických osob se na seznam dostalo i letadlo samotného běloruského samozvaného prezidenta Alexandra Lukašenka.
„Boeing 737 s koncovým označením EW-001PA je využíván jako prezidentské letadlo pro vůdce Běloruska, na kterého se vztahují americké sankce. Lukašenko má exkluzivní přístup nejen k letounu číslo EW-001PA, ale i dalším luxusním letadlům a využívá je pro osobní cesty, včetně cestování se svou rodinou a podporovateli,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo financí USA.
Všechna tato letadla tak jsou jako majetek, v němž má podíl člověk pod mezinárodními sankcemi, blokována a v případě, že by některý ze strojů přistál v zemích uplatňujících tyto sankce, byl by okamžitě zabaven.
Kromě zmíněných letadel byl seznam amerického ministerstva financí rozšířen i o dvě státní automobilky – MAZ a BelAZ, a to včetně sankcí vztahujících se osobně na jejich ředitele Valerije Ivankoviče a Sergeje Nikiforoviče.
Akciová společnost BelAZ (Belaruski autamabilny zavod) je jedním z největších výrobců velkých nákladních automobilů a obřích sklápěčů na světě. Ovšem jeho zaměstnanci, kteří se po podvodných prezidentských volbách v srpnu 2020 zúčastnili protestů, byli vedením společnosti zastrašováni propouštěním. Lukašenko pak prohlásil, že vláda bude BelAZ vždy podporovat, protože jde o „součást národního dědictví“.
Akciová společnost MAZ (Minski autamabilny zavod) patří k největším výrobcům nákladních automobilů v Bělorusku, část z nich je využívána i pro vojenské účely. I v tomto podniku byli všichni pracovníci, kteří v roce 2020 nesouhlasili s dalším zvolením Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem a protestovali proti němu, propuštěni.
„Autoritářský Lukašenkův režim se spoléhá na státní podniky a klíčové úředníky, kteří vytvářejí značné příjmy umožňující represivní činy proti běloruskému lidu,“ prohlásil náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson.
Úřady v USA tyto kroky vysvětlují nejen jako reakci na „pokračující brutální zásahy proti prodemokratickému hnutí a občanské společnosti v souvislosti s podvodnými prezidentskými volbami v srpnu 2020“, ale hodlají tak zdůraznit i odpovědnost Minsku a Lukašenka osobně za „pokračující neoprávněnou válku Ruska proti Ukrajině“.
Kvůli volebním podvodům budou sankce uplatňovány i vůči sedmi novým členům volební komise Běloruska.