Náhle a ve značném utajení se ve středu ráno odehrál v běloruském Paláci nezávislosti inaugurační ceremoniál, při kterém Alexandr Lukašenko sám sebe uvedl už pošesté do úřadu prezidenta Běloruska. Protesty v zemi ale neustále sílí a objevují se další informace, popisující, jak hrozivým způsobem se Lukašenko domáhá moci. Své oponentce Svjatlaně Cichanouské vyhrožoval v srpnu přes své úředníky smrtí.
„Lukašenko nastoupil do úřadu jako běloruský prezident,“ hlásal titulek běloruské státní agentury Belta, zveřejněný ve středu v 10:30 našeho času. Alexandr Lukašenko svou inauguraci provedl v utajení a za přítomnosti režimem schválených úředníků. Podporu veřejnosti však stále nemá.
Uzavření ulic okolo Paláce nezávislosti, obrněná vozidla, vojáci. Propagandou budovaný obraz údajné 80% podpory běloruských občanů, se kterou měl podle oficiálních výsledků vyhrát Alexandr Lukašenko volby, nešlo nijak předstírat.
„Pod ochranou OMON, v utajení a v úzkém kruhu narychlo přivezených úředníků. Kde jsou občané? Kde je diplomatický sbor? (…) Je zřejmé, že Alexandr Lukašenko je prezidentem OMON a hrstky prolhaných úředníků. Měl šanci odejít…, ale ďábelská touha po moci a paranoidní strach ho přinutily znovu porušit zákon. Ode dneška již není prezidentem Běloruska,“ komentoval situaci opoziční politik Pavel Latuška. Celá „inaugurace“ kritikům režimu připomínala divadlo zoufalého, ustrašeného muže.
Ke kritice se přidala i Lukašenkova oponentka Svjatlana Cichanouská. Zveřejnila video, ve kterém událost označuje za frašku. „Tato takzvaná inaugurace je samozřejmě fraška. Ve skutečnosti dnes Lukašenko odešel do důchodu. Od dnešního dne by bezpečnostní síly neměly plnit Lukašenkovy příkazy, protože již nejsou legitimní,“ řekla.
Vyhrožování zabitím
Cichanouská se momentálně nachází v sousední Litvě. Uchýlila se tam v srpnu krátce poté, co po zveřejnění volebních výsledků v zemi propukly masové demonstrace. Ještě předtím natočila video, na kterém seděla na černém gauči a působila roztřeseně. Toto video zveřejnila státní média. „Myslela jsem, že celá tato kampaň mě zocelila a dodala mi tolik síly k překonání čehokoli. Ale asi jsem zůstala tou slabou ženou, kterou jsem byla na začátku,“ říká v něm.
Brzy se ukázalo, že seděla v kanceláři šéfky Ústřední volební komise Běloruska Lidije Jermošinové, kde musela text pod nátlakem přečíst, aby oslabila své sympatie u Bělorusů. Mluvčí Cichanouské Anna Krasulinová v novém rozhovoru popsala, čemu musela běloruská opoziční politička před natočením videa čelit.
Lukašenkovi úředníci jí toho dne v kanceláři tvrdě vyhrožovali. „Svjatlana o tom stále nemluví, ale sama od sebe ze země neodjela. Stála před velmi těžkou volbou: buď její děti vyrostou jako sirotci, nebo opustí zemi. Tohle mi stačilo k pochopení jejího rozhodnutí a v žádném případě ho neodsuzuji,“ popsala Krasulinová, jakému nátlaku musela Cichanouská čelit.
Evropská unie zvolení Alexandra Lukašenka neuznává, proti středeční inauguraci se vymezily i některé státy včetně Česka. „Volby v Bělorusku neproběhly svobodně a férově. Proto nejsou jejich výsledky legitimní, proto není legitimní ani dnešní inaugurace Alexandra Lukašenka. Běloruská občanská společnost má plnou podporu Česka. Bělorusové si zaslouží svobodu,“ napsal ve středu ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).
Lukašenko svou inauguraci provedl v utajení, což podle Bělorusů i zahraničněpolitických analytiků nepůsobí příliš sebevědomě. „Mysleli jsme si, že jde o generální zkoušku. Kolem se rozestavili vojáci a ulice byly zavřené, ale všechny to zaskočilo. Byla to skromná záležitost, ne jako ta obrovská podívaná, jaká to obvykle bývá. Je to známka slabosti vlády, která bude motivovat protestující,“ řekl korespondent německé veřejnoprávní televize Deutsche Welle Nick Conolly, který momentálně působí v Minsku. V zemi se očekávají další demonstrace.