Běloruský soud v Gomelu vynesl rozsudek nad třemi muži ze Světlogorsku, kteří prováděli sabotážní akce na železnici s cílem zpomalit přesun ruského vojenského materiálu směrem k ukrajinským hranicím.
Oleg Molčanov, Dmitrij Ravič a Denis Dikun, kteří jsou známí i jako „světlogorští partyzáni“, byli podle lidskoprávního projektu Gomel Spring odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody. Molčanov dostal 21 let, Ravič 22 a Dikun ještě o rok více. Provinili se tím, že krátce po vypuknutí ruské agrese proti Ukrajině poškodili a zapálili 28. února reléovou skříň ve stanici Žerd-Ostankoviči, čímž téměř zastavili přesun ruských jednotek po železnici.
Muži byli zadrženi a obviněni z extrémismu, terorismu a vlastizrady, za což jim teoreticky hrozil až trest smrti. Nakonec byli shledáni vinnými podle článků o terorismu, vlastizradě, úmyslném poškozování komunikací a účasti v extremistické formaci. Kromě trestů odnětí svobody musí každý z odsouzených zaplatit pokutu 4800 běloruských rublů a byl jim zabaven majetek zadržený při domovní prohlídce.
Podle lidskoprávních organizací jde o nejpřísnější trest vynesený v Bělorusku v případě železničních sabotáží. Zatím maximální trest byl 16 let. Takový trest dostal Vitalij Melnik, jenž rovněž poškodil signalizační skříňku. Při zatýkání jej navíc policie zřejmě úmyslně postřelila do obou kolen. Patnáctiletý trest dostal v září Sergej Konovalov, který vyřadil z provozu železniční signalizaci, a jedenáct let si od soudu odnesl Sergej Glebko, jenž se údajně se svojí ženou pokoušel na kolejích zapálit klády, aby zbrzdil ruské vojenské transporty.
Protože v prvních týdnech po vypuknutí ruské invaze došlo v Bělorusku k desítkám železničních sabotáží s cílem zpomalit přesun ruské vojenské techniky, rozhodl v květnu běloruský diktátor Alexandr Lukašenko o zpřísnění trestů za „pokus o teroristický útok“ až na trest smrti.