Ač je v Evropě stále akutní nedostatek očkovacích látek, očkování jednou z nich, vakcínou AstraZeneca, v České republice, a nejen zde, vázne. V Německu je z vakcíny AstraZeneca místy ležák. Z více než 736 000 ampulí jich podle úterních údajů Institutu Roberta Kocha v Německu aplikovali pouhých 64 869. Důvodem je podle informací pořadu Tagesschau prvního německého veřejnoprávního programu ARD jen nižší prokázaná účinnost předmětné vektorové vakcíny. V Česku se však žádný masivní nezájem o předmětnou vakcínu neprojevuje, ujišťuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 člen senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Lumír Kantor (nestraník za KDU-ČSL). Proč tedy desetitisíce dávek v Česku leží ladem?
Z 90 000 dávek vakcíny AstraZeneca dodaných do České republiky jich podle údajů ČTK k 10. únoru bylo vyočkováno sotva 3000. Co je hlavním důvodem odmítání – vadí údajné silnější vedlejší účinky, anebo údaj výrobce o její nižší účinnosti oproti ostatním vakcínám?
Stává se, že to lidé odmítají napříč celou prioritní skupinou, mluvilo se o tom na středečním jednání zdravotnického výboru. Nemohu ale s jistotou říci, že by právě to byla příčina. Nemám ani důkazy o tom, že by to pro starší lidi bylo horší nebo lepší než pro lidi mladší. Nic nenasvědčuje tomu, že by počty komplikací byly vyšší než u jiných vakcín. Snad jen, co jsem viděl v dokumentaci, že je o něco méně účinná než ty ostatní. Sám jsem viděl údaj 85 procent.
Jaká část lidí kvůli přípravku AstraZeneca případně ruší termíny očkování?
Osobní zkušenost nemám, protože AstraZenecou jsem zatím neočkoval, ale podle kolegů z mého oddělení, kteří u očkování byli v neděli, několik lidí odmítlo, nebylo to ale nijak masivní. Samozřejmě jsme o tom mluvili také na výboru, kolegové z ministerstva zmínili, že by to mohl být problém, konkrétní ale nebyli. O žádném masovém odmítání řeč nebyla. Pro mě jako lékaře je rozhodující, že danou vakcínu schválila Evropská léková agentura. Podotýkám také, že vzhledem k razantnímu šíření čínského koronaviru je očkování určitě namístě.
Jakou vůbec vakcíny AstraZeneca, které teď jsou na českém území, mají expiraci?
Tuto informaci nemám.
Ve světě se ojediněle objevily informace o výraznějších vedlejších účincích přípravku AstraZeneca, které ovšem podle epidemiologů nevybočovaly z obtíží, které běžně provázejí jakékoli očkování. Objevily se podobné zkušenosti i v České republice?
Pokud jde o nežádoucí účinky, pak mohu potvrdit, že jsem je zaznamenal u vakcíny Pfizer, kterou jedinou jsem zatím proti koronaviru očkoval. Hodně lidí z těch 130, které jsem daný den očkoval druhou dávkou, popisovalo příznaky běžné u očkování, mnohé z nich pobolívala ruka a cítili se několik hodin po aplikaci unavení. Žádnou velkou komplikaci jsem tam ale nezaznamenal, což i odpovídá obecné zkušenosti s touto vakcínou. AstrouZenecou budu očkovat v pátek od 7 do 19 hodin.
Berete si dvanátihodinovou službu?
Ano, vybírám si ji vždy jednou týdně.
Pokud by důvodem jen pomalého očkování nebyl nezájem o přípravek AstraZeneca, zbývá už jen distribuce. Kdo ji má na starosti?
Zda je problém s distribucí, nevíme. Ptali jsme se na to včera na jednání výboru a bylo nám řečeno, že vakcíny v první fázi rozváží firma Avenier. Netvrdím ale, že by byl problém právě u nich.
Podobné otázky sami dáváme už delší dobu, ale politika té vlády byla až do předvčerejška natolik uzavřená, že se odpovědi dozvídáme jen velmi těžce.
Doplnění: „Od pracovnice, která má na ministerstvu zdravotnictví na starosti distribuci, mám potvrzeno, že všechny vakcíny AstraZeneca jsou na krajích,“ informoval Lumír Kantor ve čtvrtek večer redakci deníku FORUM 24.
Pokud by důvodem pomalého očkování přeci jen byl nezájem o vakcínu AstraZeneca, řešením by bylo rozšířit okruh lidí, jimž by ji stát nabídl. Jednali jste o tom na schůzi výboru?
Mluvili jsme o tom, konkrétně Prof. Ladislav Dušek, který zdůraznil, že je nadále nutné očkovat rizikové skupiny.