Poprvé přinášíme na Svobodném fóru také kulturní tip. Je třeba si odpočinout od pánů Putina, Babiše a Zemana. V pátek 1. května se v Plzni poprvé představí českému publiku americká kapela Lynyrd Skynyrd. Článek dr. Romana Jocha osvětluje pozoruhodné kulturní i společenské pozadí tohoto souboru. Stojí to za přečtení. A také za úvahu, zda neoslavit Svátek práce v Plzni poslechem jižanského rocku.
Jim Webb je bývalý americký senátor. Původně kapitán americké námořní pěchoty na přelomu 60. a 70. let 20. století bojoval čtyři roky ve Vietnamu. Skončil se šrapnelem v kolenu, ledvině a hlavě, jakož i s několika medailemi. V 80. letech byl za prezidenta Reagana náměstkem ministra obrany a v roce 1987 se ve věku jedenačtyřiceti let stal ministrem válečného námořnictva. V roce 1988 rezignoval – na protest proti tomu, že Reaganova vláda ustoupila od svého původního cíle vybudovat válečnou flotilu až o počtu šesti set plavidel – jednak kvůli potřebě šetřit, aby byl snížen deficit rozpočtu, jednak kvůli tomu, že studená válka už byla vyhraná, a tak silné námořnictvo Amerika nepotřebovala.
Webbovi šlo o princip: když se řeklo, že šest set plavidel, tak šest set plavidel.
V roce 2006 kandidoval do Senátu – jako ostrý kritik prezidenta Bushe a jeho zkažené války v Iráku. Přitom jeho syn v Iráku sloužil jako mariňák (je málo známým faktem, že v Iráku sloužil nadprůměrně vysoký počet dětí kongresmanů a senátorů; což bylo mnohem více, než to odpovídalo jejich zastoupení v populaci). Webb byl zvolen a pod dobu šesti let (2007-12) byl americkým senátorem.
Tento americký politik a voják je z rodu válečníků. Patří ke skotským Irům žijícím v Americe. Jsou to potomci těch kalvinistických Skotů, které Angličané usadili v severním Irsku (Ulsteru), aby tam „naředili“ irskou katolickou většinu. Dodnes mají tihle protestanti v Ulsteru většinu a říkají si skotští Irové: již několik staletí jsou Iry, leč skotského původu.
Hodně jich z Ulsteru odešlo do Ameriky. A tam vytvořili svéráznou subkulturu. Jsou usazeni v Apalačských horách, od jižní Pensylvánie přes Virginii, Západní Virginii, Tennessee, západ obou Karolín až po sever státu Alabama. A odtud v průběhu času migrovali dál na západ, do Kentucky, Missouri a Arkansasu.
Tito lidé jsou známí svou bojovností (tradice starých skotských klanů), osobní nezávislostí, rebelantstvím a specifickou kulturou, především hudbu. Hudbou country, bluegrass, ale i jižanským rockem. Už půlstoletí jej představuje např. skupina Lynyrd Skynyrd.
Potomkové skotských Irů žijí především na americkém Jihu a tvoří jeho nedílnou součást. Naprostá většina vojáků jižanské Konfederace – a zároveň i podstatná část vojáků severní Unie – se za Občanské války rekrutovala z nich. Generál Andrew Jackson, sedmý americký prezident (a první, jenž nepocházel z elit na východním pobřeží, nýbrž z „divočiny“ na tehdejším západě) patřil k nim. Za občanské války Severu proti Jihu jedním z nich byli i slavný generál Jihu Stonewall Jackson, i vrchní velitel Severu Grant. Jejich potomky byli i prezidenti Reagan či Clinton.
Tito lidé nežili ve městech na pobřeží, spíše v horách ve vnitrozemí. A většinou byli chudí. Jejich subkultura představuje to, co si většinou představujeme o americkém venkovním Jihu. Nejen country, bluegrass a jižanský rock, ale i zaprášené cesty, na nich automobil pick-up – a v něm uvnitř kabiny za řidičem visící brokovnice, na korbě pes. Individualismus, láska ke zbraním a oddanost až za hrob jejich právu je vlastnit. Jak říká jejich rčení: „From my cold, dead hands!“ – zbraň mi můžete vzít jen z mých chladných, mrtvých rukou!
A taky, v minulosti, moonshine, neboli samohonka, kořalka pokoutně pálená za měsíčního svitu (odtud ten název). To je taky příspěvek amerických potomků skotských Irů světové kultuře a „gastronomii“: americká whiskey. Nepochybuji, že dodnes ji tam mnozí tajně pálí i nadále, ale naštěstí k dispozici máme za relativně rozumný peníz i tak bezpečné značky, jako jsou Jim Beam nebo Jack Daniels (nebo, mé nejoblíbenější, Maker’s Mark a Elijah Craig).
„Bojuj, zpívej, pij, modli se!“ (Ano, kromě zálib ve válčení, zábavě, alkoholu je tato subkultura známá i potrhlými kazateli.) Tak lze shrnout jejich způsob života.
Její drsnost a bojovnost v žánru hudby nejlépe vystihuje jižanský rock. Především skupina Lynyrd Skynyrd, kterou v polovině 60. let 20. století založili kluci na gymnáziu ve městě Jacksonville na severu Floridy; její název je posměšným zkomolením jména jejich učitele tělocviku, který fakt neměl rád u kluků dlouhé vlasy. Proslula hity jako Free Bird, Sweet Home Alabama (oba zazněly i ve filmu Forrest Gump) a dalšími. První období její slávy spadalo do let 70., v roce 1977 však při leteckém neštěstí tři členové skupiny zahynuli. Přeživší a někteří noví začali působit až po deseti letech – od roku 1987 – a nastalo období její slávy druhé. V roce 2006 byla skupina uvedena do Dvorany slávy rock and rollu.
Dnes je už skutečnou jižanskou kulturní legendou. Když ji budete poslouchat, nezapomeňte si nalít něco dobrého. Nejlépe na ledu. Neboli on the rocks.
Roman Joch
Kapela Lynyrd Skynyrd se 1. května 2015 představí českému publiku v Plzni na jejím historicky prvním koncertě ve střední Evropě. Předkapelou jí bude další legenda tohoto žánru, domácí skupina Žlutý pes.
Vystoupení je součástí projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. Současně odstartuje program Slavností svobody u příležitosti 70. výročí osvobození Plzně americkou armádou, jichž se zúčastní i američtí veteráni 2. světové války. Tuto jedinečnou událost finančně podporují Tomáš Paclík a fotbalový klub Viktoria Plzeň.