Pět lyžařů, kteří v sobotu v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. ČTK to dnes ráno potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Českým diplomatům informaci poskytla rakouská policie. Tři zranění skialpinisté už byli propuštěni z nemocnice, dodala Valentová.
Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo. Během soboty ještě nebylo stoprocentně jisté, zda lyžaři jsou Češi, až dnes ráno to bylo definitivně potvrzeno.
Na místo neštěstí vyrazil z Vídně český konzul, který bude situaci řešit společně s českým honorárním konzulátem v tyrolském městě Wattens. Českým lyžařům, případně jejich příbuzným nebo pozůstalým, bude pomáhat v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi.
Konzul Daniel Žára dnes před odjezdem do Wattensu ČTK řekl, že rakouská strana zatím oběti neštěstí neidentifikovala, tyto údaje budou k dispozici během dnešního dne. Zranění, kteří byli ambulantně ošetřeni, zamíří domů, případně se o ně postarají jejich rodiny.
Žára nemá informace, zda se skupina českých lyžařů v kritické době pohybovala v zóně vysokého lavinového nebezpečí. „To je věcí policie, vše je ve stádiu vyšetřování, bližší informace nám zatím neposkytli,“ uvedl český konzul.
Podle rakouských médií byli Češi před hrozbou lavin osobně varováni. O vysokém nebezpečí lavin v Tyrolsku hovořil i český velvyslanec v Rakousku v České televizi.
———————-
Výběr nejtragičtějších pádů lavin v zahraničí za posledních 20 let, v nichž zahynuli čeští občané
7 obětí
31. prosince 2005 – Lavina zasypala celkem osm českých turistů, kteří bivakovali ve slovenských Roháčích. Pod sněhem zemřelo sedm Čechů, z toho jedna žena, ve věku od třiadvaceti do sedmatřiceti let. Jednomu muži se podařilo zachránit.
5 obětí
5. srpna 2004 – Pět českých horolezců a jeden Rus zahynuli v lavině, která se utrhla v horách v Kyrgyzstánu.
2. května 2009 – Lavina zavalila skupinu alpinistů, pět Čechů a jednoho Slováka, přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel v Ötztalských Alpách. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci.
6. února 2016 – V tyrolském Wattenbergu zasypala lavina dvě skupiny celkem 17 skialpinistů. Zahynulo pět Čechů.
Výběr pádů lavin v zahraničí, v nichž zahynuli čeští občané:
26. dubna 1998 – Těla dvou sedmnáctiletých českých turistů, kteří byli pohřešováni od poloviny března, objevili rakouští záchranáři. Oba byli strženi lavinou při výstupu na Grossglockner.
21. února 1999 – Dva čeští lyžaři nepřežili lavinu, která zasypala turistickou výpravu v rumunských Karpatech.
3. ledna 2003 – Dva čeští horolezci zahynuli v lavině cestou na túru z Téryho chaty do Příčného sedla v Malé Studené dolině ve Vysokých Tatrách.
17. ledna 2004 – Dva čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zahynuli v lavině, která se zřítila v dolině Parichvost v Západních Tatrách.
9. dubna 2004 – Dva čeští skialpinisté přišli o život, když je v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách strhla lavina. Jeden zemřel na místě a druhý pak podlehl zraněním v nemocnici.
5. srpna 2004 – Pět českých horolezců a jeden Rus zahynuli v lavině, která se utrhla v horách v Kyrgyzstánu.
31. prosince 2005 – Lavina zasypala celkem osm českých turistů, kteří bivakovali ve slovenských Roháčích. Pod sněhem zemřelo sedm Čechů, z toho jedna žena, ve věku od třiadvaceti do sedmatřiceti let. Jednomu muži se podařilo zachránit.
2. května 2009 – Lavina zavalila skupinu alpinistů, pět Čechů a jednoho Slováka, přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel v Ötztalských Alpách. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci.
22. března 2010 – Pod lavinou ve Velké Fatře na severu Slovenska zahynuli dva čeští turisté. Lavina zasáhla ještě třetí českou lyžařku, ta ale vyvázla sama.
2. dubna 2010 – Dva čeští turisté stržení lavinou zahynuli v italských Alpách. Sněhová masa, která zasáhla Čechy, se uvolnila ve výšce skoro 2800 metrů u vesničky Solda (německy Sulden) v oblasti Horní Adiže.
15. září 2015 – Sedm turistů včetně tří Čechů zabila lavina ve francouzských Alpách. Neštěstí se stalo v horské oblasti Pelvoux pod vrcholem hory Dôme de Neige des Ecrins měřící 4015 metrů.
7. února 2016 – V tyrolském Wattenbergu zasypala lavina dvě skupiny celkem 17 českých skialpinistů. Rakouský rozhlas dosud informoval nejméně o pěti mrtvých.
———————
Skialpinismus
Skialpinismus představuje variantu lyžování, je to pohyb na lyžích ve volném horském terénu, přičemž stoupání do kopce umožňuje speciální vázání a pásy nalepené na skluznici. Při pohybu v horském terénu bývají skialpinisté ohrožováni lavinovým nebezpečím.
Velké davy lyžařů na sjezdovkách a klesající ceny vybavení pro tento sport navíc činí ze skialpinistů rostoucí komunitu, která stále častěji vyráží i do oficiálně zapovězených lavinových území.
Dnes v rakouském Wattenbergu lavina zasáhla dvě skupiny zřejmě českých skialpinistů, zahynulo pět osob.
Výběr faktů o skialpinismu:
- Skialpinismus se dělí na tradiční a závodní. Zatímco tradiční skialpinismus představuje volný pohyb v horách a ve své extrémní podobě vyhledává strmé sjezdy a prvosjezdy, závodní skialpinismus se realizuje na vytyčených trasách, na okruhu nebo od startu do cíle, a kombinuje výstupy a sjezdy. Hodnotí se čas.
- Dá se říci, že první skialpinistické túry se uskutečnily už na konci 19. století. Vzhledem k tehdejší absenci lanovek představoval veškerý pohyb na lyžích tak trochu skialpinismus.
- Nejlákavější na skialpinismu jsou sjezdy v čerstvém prachovém sněhu. Často však tento sníh znamená nejdříve namáhavý výstup, zakládání stopy a časté zapadání lyží do sněhu a tím zvýšenou náročnost při cestě nahoru.
- K základnímu vybavení skialpinisty patří lavinový vyhledávač, lopata, lavinová sonda a přilba. Lyže jsou lehčí, širší a kratší než klasické lyže.
- Vázání na lyži má pohyblivou patu, je nastavitelné do několika poloh, a mívá i brzdu. Stoupací pásy mají na jedné straně lepící vrstvu, která se přilepí na skluznici, a na druhé vrstvu z mohéru nebo z umělého vlákna, která zabraňuje skuzu. Dříve se pásy vyráběly z tulení nebo sobí kožešiny a připevňovaly se řemínky.
- Skialpové boty mají na rozdíl od normálních lyžařských bot vnitřní botu na šněrování, nebo na suchý zip.
Výběr faktů o lavinách:
- Sněhová lavina vzniká působením gravitace. Díky své energii dokáže vykácet les, vytrhnout ze svahu obrovské skalní bloky, pobořit domy nebo utrhat lidem končetiny. Sněhový sesuv má délku od 50 metrů až po kilometry. Největší laviny mívají více než 10.000 krychlových metrů sněhu.
- Lavina sebou často bere i kamení, stromy a další materiál. Laviny extrémních rozměrů mohou způsobit zničení rozsáhlých ploch lesa, a též různých lidských konstrukcí, silnic a budov, které jim stojí v cestě.
- Příčinou vzniku laviny může být zatížení spodních vrstev sněhu nově napadaným nebo navátým sněhem, pád převěje nebo zatížení zvířaty či lidmi – například během lyžování.
- Nebezpečí vzniku lavin se zvyšuje při napadání nového sněhu kombinovaného s velkým větrem nebo při masivním oteplení. Lavinu mohou spustit i dlouhodobě nízké teploty uvnitř sněhové vrstvy.
- Někdy jsou laviny uvolňovány řízeně, například pomocí výbušnin. Takové odstřely se provádí v mnoha lyžařských střediscích.
- „Hlavní zásada, jak se vyhnout lavinám zní: nechodit do lavinových polí a používat pouze značené turistické cesty,“ uvedl lavinový preventista horské služby v Jeseníkách Jaroslav Tejnský.
- Podle Tejnského si každý, kdo se dostane do laviny, za to může sám. „Pokud se člověk do laviny dostane, měl by se pokusit z ní vyjet, dokud to jde. Ve chvíli, kdy jej sníh pohřbí, musí se snažit o vytvoření vzduchové kapsy, aby měl prostor pro dýchání,“ uvedl Tejnský.
- K dalším zásadám patří pořádně se nadechnout, dokud se lavina ještě pohybuje. Univerzální rada také zní, snažit se v lavině plavat. Po zastavení laviny je nejdůležitější setrvat na místě a vybudovat si životní prostor před obličejem a hrudníkem a zůstat v klidu. Volání o pomoc a snaha probojovat se ven zpravidla vede ke ztrátě sil. I mokrý sníh prý propouští až padesát procent vzduchu. Udušení hrozí až po několika hodinách. Pravděpodobnost přežití je až 80 procent.
- Lyžaři by měli v případě nebezpečí lavin vyndat ruce z poutek u hůlek, skialpinisté uvolnit řemínky od vázání a turisté přehodit batohy přes jedno rameno.