Ve Velké Británii po vraždě tří dívek v taneční škole v Southportu, kterou má na svědomí sedmnáctiletý mladík, probíhají na mnoha místech výtržnosti a protesty zaměřené proti migrantům. Situaci vyhrotila dezinformační zpráva o tom, že vrah údajně patří do skupiny migrantů. Nárůstu protiimigračních nálad využilo české hnutí SPD, které v rámci kampaně na krajské volby začalo silně hrát na protiimigrační strunu.
Spojené království se o víkendu muselo vypořádat s řadou útoků proti migrantům. Skupina radikálů útočila na hotel ve městě Tamworth u Birminghamu, kde měli údajně bydlet migranti. Výtržníci na hotel házeli různé předměty, rozbíjeli okna, zapalovali ohně a napadali policisty. Podobný incident se pak odehrál také ve městě Rotherham na severu Anglie.
Po útocích krajně pravicových skupin bylo zraněno zhruba 100 policistů. Britské úřady zadržely více než 500 lidí, z nichž si čtvrtina vyslechla obvinění z konkrétních trestních činů. Do ulic následně vyšly tisíce demonstrantů na podporu boje proti rasismu.
„Ať je motivace jakákoli, toto není protest. Je to čiré násilí a my nebudeme tolerovat útoky na mešity nebo naše muslimské komunity. Plná síla zákona dopadne na všechny, u nichž byl zjištěn podíl na těchto činech,“ odsoudil útoky pro BBC britský premiér Keir Starmer.
Protiimigrační notu využilo ve své kampani české opoziční hnutí SPD, jehož předseda Tomio Okamura po neúspěšných volbách do Evropského parlamentu prohlásil, že zařadí turbo. V praxi to vypadá tak, že před zářijovými krajskými volbami SPD vyrukovalo s ještě xenofobnější kampaní, než jsme zvyklí. Na plakátech nyní zobrazují muže černé pleti se zakrvácenou kudlou pod heslem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu“.
„Jde o komunikaci zaměřenou na emoce, především na strach. SPD a spol. v ní spolu míchají zaměstnávání odborníků z ciziny (lékařů), které ale migrační pakt primárně vůbec neřeší, s útoky přistěhovalců v evropských zemích. Kdyby to ze strany SPD nebylo myšleno vážně, považovala bych to spíše za nevkusnou nadsázku,“ okomentovala pro deník Forum 24 aktuální kampaň SPD odbornice na marketing a obsahové strategie Anna Sálová.
Expertka na kybernetickou bezpečnost z Princeps Institute Adéla Klečková pak potvrdila fakt, že lži se ve veřejném prostoru šíří v porovnání s pravdivými informacemi daleko rychleji. „Rasismus je dlouhodobým problémem po celé Evropě a dezinformátoři mají tendenci toho často a efektivně využívat. Bohužel se fámy šíří až sedmkrát rychleji než pravdivé informace a bohužel jsou uvěřitelnější, protože apelují na naše nižší pudy,“ uvedla.
Okamurova partaj touto nenávistnou kampaní reaguje na slábnoucí volební preference a jako hlavní téma před krajskými volbami zvolila migraci.
Proti kontroverzní kampani SPD již podal trestní oznámení bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Myslím si, že je to rasistické. Pokud vezmete alegorii černého muže se zkrvavenou kudlou v ruce, tak co tím sdělujete veřejnosti? Že co člověk tmavé barvy pleti, to vrah nebo násilník. Nikdo však nezpochybňuje, že migrace je problém a má se věcně řešit,“ prohlásil v pořadu Události komentáře.
Členové SPD však aktuální kampaň pochopitelně obhajují a považují ji za pouhou alegorii. „Je to samozřejmě alegorie a má to za úkol upozornit, co by se mohlo stát v České republice v případě, že si nebudeme chránit naše území,“ prohlásil poslanec Radek Koten (SPD).
„Je vidět, že neomarxisté, liberálové a globalisté umí jen zastrašovat, cenzurovat a potlačovat pravdu. My se ale zastrašit nedáme,“ reagoval na trestní oznámení na sociální síti X Tomio Okamura.