„Máme mít na našem území kvazi ambasádu kvazi státu, který si říká Palestina?“ ptal se na úterní schůzi poslanecké sněmovny poslanec za hnutí ANO a člen meziparlamentní skupiny ČR – Izrael Miloslav Janulík. Podobné otázky se v návaznosti na sobotní útok palestinské teroristické organizace Hamás na Izrael objevují i na sociálních sítích. Ministerstvo na dotaz deníku FORUM 24 uvedlo, že nebude předjímat žádné další kroky. Velvyslanectví palestinského státu je v Praze od prosince 1988.
„Dovolil bych si tady zamyslet se nad tím, jestli máme mít na našem území kvazi ambasádu kvazi státu, který si říká Palestina, protože víme, že jim tam vybuchují nějaké trezory a podobné věci. To je velká otázka,“ prohlásil poslanec opozičního hnutí ANO Miloslav Janulík krátce předtím, než poslanecká sněmovna schválila usnesení, ve kterém vyjádřila napadenému Izraeli podporu a vyzvala vládu, aby ve vhodný okamžik přemístila českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Podobné otázky se začaly objevovat i na sociálních sítích v reakci na sobotní útok teroristického hnutí Hamás na Izrael. Od sobotního rána je hlášeno přes tisíc obětí útoku palestinského radikálního hnutí. Zraněných je v Izraeli kolem tří tisíc.
Ministerstvo zahraničních věcí ale ohledně dalších kroků mlčí. „Ministerstvo zahraničních věcí nebude předjímat žádné další kroky. Nicméně připomínáme, že útoky vede teroristická skupina Hamás z území, která nejsou pod kontrolou Palestinské národní správy,“ napsal na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.
Velvyslanectví palestinského státu bylo v Praze ustaveno v prosinci 1988, měsíc poté, co byl vyhlášen palestinský stát. Česká republika má naopak styčný úřad v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. „Beru to jako fakt a jako něco existujícího. Není to zastoupení Hamásu. Kdyby to bylo zastoupení Hamásu, už dávno tu ambasáda není. Je to zastoupení palestinské samosprávy, tak jako my máme své zastoupení u palestinské samosprávy a v tuto chvíli si myslím, že není třeba na tom nic měnit,“ řekl deníku FORUM 24 poradce pro národní bezpečnost a bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.
Nezávislý palestinský stát nyní uznává 134 států včetně České republiky z celkem 193 členských zemí OSN. Status Palestiny byl v listopadu 2012 po hlasování ve Valném shromáždění OSN povýšen na nečlenský pozorovatelský stát. Pro hlasovalo 138 zemí, proti bylo devět států včetně České republiky, USA či Kanady.
Stálé zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny – mezinárodně uznávané představitelské organizace Palestinců – bylo zřízeno v Praze v roce 1981 a o dva roky později bylo povýšeno na diplomatickou misi. Velvyslanectví palestinského státu je v Praze od prosince 1988.
Dlouhá léta sídlilo v diplomatické rezidenci v ulici Na Kazance v Praze-Troji. V roce 2003 koupili Palestinci pozemek v ulici Internacionální v Praze-Suchdole, kde začali budovat nový zastupitelský úřad. Ten začal fungovat v roce 2014.
Za čtvrt století velvyslanectví dosud v Praze působili jen tři velvyslanci. Samí Abdal Fattáh od zřízení v roce 1988 až do března 2006, pak vedl ambasádu Muhammad Salajmí, po kterém nastoupil Džamál al-Džamál. Ten ale zemřel v roce 2014 na následky zranění při výbuchu, které utrpěl ve svém bytě v Praze. Po něm nastoupil Chálid al-Atraš.
Džamál al-Džamál zemřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici v roce 2014 na následky výbuchu, který nastal po otevření trezoru v novém sídle palestinské ambasády v Praze. Policie České republiky smrt prověřovala jako usmrcení z nedbalosti a nedovolené ozbrojování. V průběhu vyšetřování ale vyloučila, že diplomata zabil nástražný výbušný systém trezoru, a stejně tak vyloučila i teroristický útok.
Během vyšetřování smrti velvyslance policie našla zbraně. Ty měly být ze 70. a 80. let minulého století. Jejich použití se nepotvrdilo. Měly být darem pro velvyslance.