Premiér Babiš vyzývá k jednotě a společnému řešení dopadů koronavirové krize. Vládní koalice přitom často netáhne za jeden provaz ani sama. Disharmonická komunikace vlády, kdy jedno vyjádření popírá druhé, vnáší nejistotu a zmatky do už tak paralyzovaného života společnosti.
Boj s epidemií COVID-19 vstupuje podle Andreje Babiše do druhé fáze. Tu první jsme podle jeho přesvědčení vyhráli 1:0. Zní to nadějně a povinně optimisticky, ale současně poněkud cynicky. Česká republika má dnes nejvíce obětí virového onemocnění z celého bývalého východního bloku i přesto, že vláda zavedla jedna z nejtvrdších opatření mezi prvními v Evropě. Premiér se ale raději porovnává se zeměmi, které jsou na tom nejhůře.
Vláda se snaží na tiskových konferencích vyvolávat dojem soudržnosti. Nedokáže se ale přesvědčivě shodnout ani na tom, zda má připravený plán uvolňování restrikcí dusících statisíce firem a živnostníků. Ze Strakovky zaznívají protichůdné hlasy, připomeňme si závažnější příklady.
Jasný plán
Vláda byla v Poslanecké sněmovně opozicí kritizována, že žádá o prodloužení stavu nouze, aniž má jasno v dalším postupu. Žádnou konkrétní představu nenastínil ani premiér Babiš, ani ministr vnitra Hamáček.
Jan Hamáček (7. dubna): „Jediný, kdo má nějaký plán, je ten virus. A my se musíme připravit na to, jak tomu plánu čelit a jak to zvládnout. Nechtějte ale po nás nějaký plán s postupnými cíli,“ sdělil na rovinu poslancům šéf Ústředního krizového štábu.
Andrej Babiš (9. dubna): O dva dny později bylo všechno jinak. „Naději teď máme blízko a je mnohem silnější. K tomu máme i jasný plán, který vám představíme po Velikonocích,“ oznámil premiér ve svém druhém televizním projevu. Ví o tom „jasném“ plánu Hamáček?
Promořování společnosti
Značný rozruch vyvolal epidemiolog Roman Prymula, ikonicky respektovaný nemalou částí veřejnosti, který ve vládě prosadil tvrdé regulace. Přiznal změnu názoru, jelikož prý vycházel z vyfabulovaných čínských dat. Původně připouštěl až dvouleté uzavření hranic a nyní navrhuje změnit strategii.
Roman Prymula (6. dubna): „Potřebovali bychom populaci trochu promořit. Když se podaří ošetřit skupinu rizikových osob, ten zbytek populace by teoreticky v nějakém časovém období měl být té chorobě exponován,“ řekl v rozhovoru pro DVTV. U nerizikových skupin by podle něj neměla mít choroba horší průběh než chřipka.
Adam Vojtěch (6. dubna): Na stranu svého náměstka se postavil i ministr zdravotnictví. „Epidemii nejsme schopni zastavit. Musíme ale umět řídit to promořování tak, aby nedocházelo k šíření epidemie,“ řekl Vojtěch a zároveň přisvědčil, že chráněni by měli být hlavně senioři.
Andrej Babiš (6. dubna): Prymulův názor narazil na premiérův nesouhlas. „Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My cestou promořování nepůjdeme. Naše řešení není izolace seniorů, ale rychlá a efektivní izolace infekčních lidí, abychom bránili šíření epidemie,“ reagoval Babiš.
Jan Hamáček (6. dubna): Na Babišovu stranu se přidal i šéf ČSSD. „Cílené promoření společnosti, které použil náměstek Prymula, je podle mě nešťastný výraz. Bylo by dobré, aby proběhla odborná diskuse a až poté padla politická rozhodnutí. Není z toho cesta zpátky,“ uvedl a později dodal, že se podobná vystoupení Prymuly nebudou opakovat.
Uvolňování restrikcí
Adam Vojtěch (6. dubna): Ministr zdravotnictví nyní prosazuje rychlejší uvolňování restrikcí. „Situace v České republice se vyvíjí dobře. V následujícím období tak budeme opatření postupně rozvolňovat,“ oznámil s tím, že se připravuje kontrolovaný návrat k normálu.
Jan Hamáček (8. dubna): Není známo, zda je s Vojtěchovým plánem obeznámen šéf Ústředního krizového štábu. „Jsme v nouzové situaci, která odpovídá závažnosti stavu. Ještě nějakou dobu to tak bude. Proto jsem velmi opatrný a skeptický k nějakému uvolňování opatření,“ polemizuje s vládním kolegou ministr vnitra.
Jíst venku, či nejíst?
Vedle disharmonie v závažných otázkách se objevují i detailnější provozní problémy. Nejednoznačný je někdy výklad nařízení vlády, vymáhaných v praxi. Příkladem je konzumace jídla a pití na veřejnosti.
Andrej Babiš (10. dubna): „Hodně se ptáte, jak se máte chovat u výdejových okének rychlého občerstvení. Tady odpověď přímo od profesora Prymuly. Když si koupíte potraviny do ruky, třeba párek, pivo nebo zmrzlinu u okénka, můžete je zkonzumovat v okolí, ale musíte odejít aspoň 10 metrů stranou od okénka,“ vysvětluje premiér.
Policie ČR (10. dubna): Policie v gesci ministra vnitra si ale nařízení vlády vykládá úsečněji a jednodušeji. „Tak jak je to s těmi pravidly na víkend? Když to jde, být doma. Když to nejde – rouška, odstup, pořešit, co je třeba, a domů. Na veřejnosti – nesrocovat se, nepít, nejíst, nekouřit, nelízat zmrzlinu. Bez roušky ani ránu a sport bez ní jen o samotě,“ uvádí na Twitteru. Jak se tedy budou policisté chovat v terénu, zvláště když mohou uložit až desetitisícové pokuty?
Levá neví, co dělá pravá
První fázi epidemie charakterizovala a komplikovala teatrální improvizace Andreje Babiše, který vytvářel dojem, že souboj s čínským virem zvládne sám. Když zjistil, že tudy cesta nevede, ustoupil z účasti na vládních tiskových konferencích. Přešel do modu pečlivě naaranžovaných projevů a rozhovorů v celostátních médiích.
Na tragické komunikaci vlády a jejího aparátu se ovšem po měsíci od vyhlášení nouzového stavu nic nemění. Směrem k větší čitelnosti a předvídatelnosti se neposunula ani aktivací Ústředního krizového štábu v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Hamáčkovy spory s ministrem zdravotnictví Vojtěchem přetrvávají. Objevuje se snaha upozadit Prymulu, aby už nepřekvapoval nekonzultovanými „osobními“ názory.
A premiér Babiš? Nyní se vtělil do podoby jakéhosi deus ex machina, občas promlouvajícího k národu. Postoje viditelně ladí podle veřejného mínění svých cílových skupin. Nepopulární práci přenechává jiným. Stále improvizuje a nemá situaci úplně pod kontrolou. Jinak by si už zjednal pořádek ve vládě hazardérů, kde levá neví, co dělá pravá.