Petr Mach, ekonom a lídr kandidátky SPD a Trikolóry do Evropského parlamentu, prohlásil, že by jako možné řešení situace na Ukrajině bylo uspořádání referendum pod mírovým dohledem, ve kterém by se mělo ukázat, za jakých podmínek chtějí sami Ukrajinci dál žít. Někdejší eurokomisař a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička ho na základě tohoto tvrzení označil za parodii na politika.
Ekonom a lídr kandidátky SPD a Trikolóry do Evropského parlamentu Petr Mach byl v neděli hostem pořadu Za pět minut dvanáct. Společně s vicenáměstkem Jihočeského kraje a kandidátem koalice SPOLU Františkem Talířem (KDU-ČSL) hovořili mimo jiné o situaci na Ukrajině a možných postupech a řešeních pro zemi napadenou Ruskem.
František Talíř zdůrazňoval nutnost podporovat Ukrajinu, což podle něj Západ v aktuální chvíli nedělá dostatečně. Měl být jí podle něj být nápomocen takovými cestami, které si Ukrajina sama zvolí, a to včetně mobilizace dalších ukrajinských mužů. Podle Talíře bychom měli vytvářet podmínky, aby se Ukrajinci mohli vracet.
Naopak Petr Mach se držel názoru, že je potřeba apelovat na mírová vyjednávání a posílání ukrajinských mužů, kteří ze své země odešli, do války nepodporuje.
Každé další oddalování mírových rozhovorů považuje Mach za problém: „Mám pocit, že někteří zatvrzelí bojovníci, jako třeba ministryně Černochová (ministryně obrany Jana Černochová (ODS), pozn. red.) nebo Petr Fiala (premiér Petr Fiala (ODS), pozn. red.), možná začnou mluvit o mírových jednáních za rok, za dva, za tři, za čtyři, ale to už bude ta ruská armáda posunutá úplně někam dál na západ.“
O vůli Ukrajiny dále bojovat pochybuje. Pokud podle něj stovky tisíc bojeschopných mužů uprchli před válkou na Západ, tak to znamená, že bojovat nechtějí, a Ukrajina nyní zesiluje tlaky na to, aby byli vydáváni.
Mach vysvětlil, že podle SPD a Trikolory by bylo řešením, aby se udělala mírová jednání. „Pokud jde o nejspornější území, myslím, že civilizovaným řešením by bylo uspořádat v těch východních oblastech referendum pod mírovým dohledem, aby se ukázalo, jestli většina chce žít pod Ukrajinou, nebo jestli chtějí mít nezávislé státy, nebo pod Ruskem,“ řekl. Buď se to podle něj vyřeší takto civilizovaně, nebo krutě válkou.
Za takové prohlášení Macha zkritizoval někdejší eurokomisař a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. „Nejspornější území, mírový dohled… Parodie na politika. Ostatně už jednou v EP byl a vlastně tam ani nebyl,“ rozčílil se.
Talíř k tvrzením Macha uvedl, že si vyslechl extrémně naivní představu, že odevzdáním ukrajinského území russkému agresorovi se konflikt vyřeší. „Že stačí věřit „zárukám“ nenasytného diktátora, který posledních 16 let postupně napadá či anektuje státy ve svém okolí,“ dodal a zopakoval, že tvrdí pořád to stejné. „Pokud je pro nás důležitá bezpečnost a dlouhodobý mír v Česku i v celé Evropě, musíme Ukrajině maximálně pomoci, je-li odhodlaná bojovat proti nepříteli,“ zdůraznil.