Francouzský prezident Emmanuel Macron se zastal herce Gérarda Depardieua, který je vyšetřovaný za sexuální napadení a sexistické výroky. Filmová hvězda podle něj čelí v souvislosti s vyšetřováním štvanici. Prezident se také distancoval od možného rozhodnutí vlády zbavit Depardieua jeho Řádu čestné legie.
Francouzský herec Gérard Depardieu byl roku 2020 obviněn ze znásilnění. Nedávno se incident opět rozvířil, jelikož unikl dokument se záběry z Depardieuovy návštěvy Severní Koreji v roce 2018, na kterých se herec vyjadřuje hanlivě o ženách, napodobuje sexuální akty, pronáší urážlivé poznámky a sexualizuje mladou dívku. „Ženy milují jízdu na koni, (protože) se jim klitoris tře o sedlo (…) a obrovsky si to užívají,“ řekl podle agentury AFP Depardieu. Záběry zvedly opět vlnu pobouření. Depardieu i jeho rodina všechna obvinění popírají a odsuzují.
Ke kauze se ve středu vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron, který je „velkým obdivovatelem Gérarda Depardieua“, jak sám v rozhovoru pro televizi France 5 prohlásil, přičemž ocenil hercův přínos filmové tvorbě. „Je to skvělý herec. Pomohl světu představit naše skvělé autory, Francie je na něj hrdá,“ řekl. Informoval o tom list Politico.
Macron se v rozhovoru zároveň distancoval od rozhodnutí své vlády potenciálně zbavit Depardieua jeho Čestné legie. Ocenění, které představuje nejvyšší stupeň za zásluhy ve Francii, by herci mohlo být odebráno právě z důvodu vyšetřování jeho osoby pro sexismus a znásilnění. Francouzský prezident uvedl, že si nepřeje, aby byl Depardieu Čestné legie zbaven. „Čestná legie je řád, který zde není proto, aby moralizoval. Na základě nějakého dokumentu ho nelze odebrat,“ řekl.
Macronova reakce koresponduje s jeho dlouhodobým přístupem k obviněním ze sexuálního násilí vůči vysoce postaveným osobnostem. Po obvinění ze znásilnění bývalého ministra a televizní osobnosti Nicolase Hulota například prohlásil, že prioritou by měla být efektivita soudního systému.
Francouzská vláda nechala zahájit disciplinární řízení, které by mohlo vyústit v odebrání vyznamenání Depardieuovi nebo pozastavení jeho členství ve sboru vyznamenaných, v prosinci. Informovala o tom ministryně kultury Rima Abdul Malaková, přičemž prohlásila, že známý herec dělá svým chováním ostudu Francii a že jeho výroky pronesené v KLDR jsou naprosto šokující. „Čestná legie vyznamenává člověka, umělce, přístup, hodnoty,“ uvedla ministryně. Depardieu dostane možnost své chování před komisi obhájit, dodala šéfka resortu kultury.
Depardieu dal podle jeho advokátů vyznamenání, které mu udělil prezident Jacques Chirac v roce 1996, k dispozici, přičemž podle nich ministryně kultury svým chováním „zatloukla další hřebík do rakve již umírající presumpce neviny“ a podílí se na „mediálním lynči“ herce. Stanici France 2 pak zkritizovali, že odvysílala „sestříhané záběry pořízené v intimní a soukromé sféře“.
Jeden z nejznámějších žijících francouzských herců je stíhán za znásilnění na základě podnětu, který na něj podala herečka Charlotte Arnouldová. Další podnět týkající se údajného sexuálního útoku z roku 2007 podala letos herečka Hélène Darrasová. Čin je zřejmě promlčený.