Změna klimatu, digitální transformace a bezpečnost jsou hlavními výzvami, kterým Evropská unie čelí, prohlásil ve středu francouzský prezident Emmanuel Macron a vyzval členské státy, aby se sjednotily a přišly se společnými postoji.
Macron ve středu ráno ve Štrasburku zahájil francouzské předsednictví EU projevem k poslancům Evropského parlamentu.
Francouzský lídr označil změnu klimatu za první výzvu kontinentu a pochválil Evropu za to, že se v roce 2015 svět spojil, aby uznal naléhavost klimatických změn, a že si stanovil cíl stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální, píše Euronews.com.
„Musíme přejít od slov k činům, transformovat náš průmysl, investovat do nových technologií,“ řekl Macron. Vyzval také Evropu, aby přijala mechanismus pro úpravu emisí uhlíku na hranicích, „mirror clauses“ v obchodních dohodách (pokud Evropa dodržuje určité standardy, měly by se tytéž standardy odrážet i u obchodních partnerů) a zavedla první zákon na světě zakazující dovoz zboží, které přispělo k odlesňování. Chtěl by také, aby byla ochrana životního prostředí doplněna do Listiny základních práv Evropské unie, a navrhl doplnit do právně závazného textu právo na potrat.
„Druhou výzvou století je digitální revoluce,“ uvedl Macron. Evropa by měla „vybudovat skutečný jednotný digitální trh“, který umožní vznik a růst evropských digitálních „šampionů“. Také chce Evropu, která „umí regulovat digitální hráče“ a „chránit naše práva, svobody, respekt k našemu soukromému životu a bojovat proti nenávistným projevům a rozdělování“.
„Třetí výzvou je samozřejmě bezpečnost,“ řekl francouzský prezident a vyzval Evropu, aby se „vyzbrojila, nikoliv ze vzdoru vůči jiným mocnostem, ale aby si zajistila nezávislost v tomto světě násilí, aby nepodléhala rozhodnutím jiných, aby znovu získala kontrolu nad svými hranicemi a prostorem“. „Pokud jde o obranu, nemůžeme se spokojit pouze s reakcí na mezinárodní krize.“ Je třeba, aby je Unie „předvídala“ a usilovala o strategickou nezávislost.
„Naše Evropa dnes čelí eskalaci napětí, zejména v našem sousedství, rozvratu světa, návratu válečné tragédie,“ pokračoval Macron; vyzval k dialogu s Ruskem a zdůraznil, že Evropané musí „kolektivně vznést své požadavky a postavit se do pozice, kdy je budou moci prosazovat“. Zopakoval postoj EU, že sousední země se mohou samy rozhodovat o tom, do jakých aliancí a orgánů chtějí vstoupit, a odmítl takzvané sféry vlivu.